“Lajm i mirë”, ambasadori gjerman i gëzohet miratimit të marrëveshjeve të Procesit të Berlinit nga Kosova - Gazeta Express
string(102) "lajm-i-mire-ambasadori-gjerman-i-gezohet-miratimit-te-marreveshjeve-te-procesit-te-berlinit-nga-kosova"

Lajme

Gazeta Express

08/02/2023 18:18

“Lajm i mirë”, ambasadori gjerman i gëzohet miratimit të marrëveshjeve të Procesit të Berlinit nga Kosova

Lajme

Gazeta Express

08/02/2023 18:18

Për këtë ka reaguar edhe ambasadori gjerman, Jorn Rohde, duke thënë se ky është “më të vërtetë” një lajm i mirë.

“Tri marrëveshjet për lëvizje tregojnë qartë përfitimet që Procesi i Berlinit iu sjell qytetarëve. Ato nxisin integrimin rajonal dhe e afrojnë Ballkanin Perëndimor me BE-në”.

Lexo Edhe:

Ndërkaq, kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë tha se ky është edhe një hap drejt përfitimeve konkrete nga Procesi i Berlinit.

“Edhe një hap para drejt përfitimeve konkrete nga procesi i integrimit në Bashkimin Evropian me miratimin e marrëveshjes për lëvizjen e lirë me letërnjoftime; marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë dhe marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, stomatologëve dhe arkitektëve”. /Express/