Ky ushqim është ilaç për erën e gojës - Gazeta Express
string(37) "ky-ushqim-eshte-ilac-per-eren-e-gojes"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/04/2022 1:19

Ky ushqim është ilaç për erën e gojës

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/04/2022 1:19

Rrepkat janë plot me vitamina dhe minerale si bakër, mangan, kalium, vitamina C, K dhe B6, si dhe përmbajnë kalcium, hekur, fosfor, zink dhe natrium.

Vetitë e tyre shëruese janë shumë të njohura dhe këto perime janë përdorur për të trajtuar shumë sëmundje edhe para ardhjes së ilaçeve, dhe shumë ende i përdorin ato sot si një alternativë ndaj mjekësisë moderne.

Lexo Edhe:

Ato kanë veti antibakteriale dhe antifungale, por ndihmojnë edh               e me problemet e frymëmarrjes, veçanërisht kollën dhe astmën.

Ato stimulojnë sekretimin e mukusit nga organet e frymëmarrjes.

▪ Janë një diuretik natyral.

▪ Në verdhëz, ato normalizojnë prodhimin e bilirubinës.

▪ Stimulojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

▪ Janë të mira për humbje peshe sepse kanë pak kalori dhe shumë fibra.

▪ Përmirësojnë tretjen.

▪ Zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit të traktit urinar.

▪ Ndikojnë për veshka të pastra.

▪ Largojnë erën e keqe të gojës.

▪ Lehtësojnë dhimbjet menstruale.

▪ Farat e rrepkës ndihmojnë kundër vitiligos.