Ky hap i thjeshtë “do të ringjallë” romantikisht marrëdhënien tuaj - Gazeta Express
string(64) "ky-hap-i-thjeshte-do-te-ringjalle-romantikisht-marredhenien-tuaj"

Fun

Gazeta Express

25/01/2023 21:50

Ky hap i thjeshtë “do të ringjallë” romantikisht marrëdhënien tuaj

Fun

Gazeta Express

25/01/2023 21:50

Nëse marrëdhënia juaj është e bllokuar, ekziston një truk i thjeshtë sipas hulumtimeve të reja që mund ta shpëtojë atë në çdo nivel, sidomos në atë romantik.

Ajo që duhet të bëni, sipas studimit të publikuar në Journal of Psychophysiology, është të shikoni fotot tuaja të vjetra së bashku në Facebook, që nga ditët e para të lidhjes suaj. “Entuziazmi zvogëlohet me kalimin e kohës për partnerin tonë, veçanërisht në marrëdhëniet afatgjata, dhe ky kalim drejt ndjenjave më të mira është arsyeja numër një për ndarjet”, përfundon autorja dhe psikologia, Sandra Langeslag.

Lexo Edhe:

Ajo dhe ekipi i saj hulumtues donin të shqyrtonin nëse ka ndonjë mënyrë për të rikthyer të gjitha ndjenjat primare në marrëdhënie kur ato humbasin. Në hulumtimin e tyre morën pjesë 25 çifte. Të gjithë ishin në një lidhje me partnerin e tyre prej mbi 11 vitesh dhe iu kërkua t’i përgjigjen disa pyetjeve shumë specifike në lidhje me fazat e tranzicionit që kanë kaluar deri më sot.

Studiuesit më pas u treguan atyre foto nga periudha e parë e marrëdhënies së tyre, duke regjistruar aktivitetin e trurit të tyre në atë kohë. Ajo që është zbuluar është se kujtimet janë të afta të sjellin dashuri, butësi dhe kënaqësi në marrëdhënie. E gjithë kjo gjithashtu rrit zgjimin seksual për partnerin, kështu që sa herë që ndiheni sikur do të humbisni lidhjen tuaj, është mirë të ktheni përsëri në momentet tuaja të para përmes disa fotove që keni ndarë.

Sigurisht, dashuria mund të mos kthehet edhe nëse provoni këtë hap specifik. Ti e di se dashuria ka mbaruar kur gjithçka që dikur e kishe të bukur tani të mërzit. Por çështja është të evoluoni, të pranoni partnerin tuaj dhe të punoni së bashku për të përmirësuar marrëdhënien. Nëse ju shqetësojnë gjëra të vogla dhe të parëndësishme, me siguri dëshironi të largoheni dhe është koha! /abcnews.al