Ky është sekreti, si të flini në shtrat për dy minuta - Gazeta Express
string(52) "ky-eshte-sekreti-si-te-flini-ne-shtrat-per-dy-minuta"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

27/12/2022 19:05

Ky është sekreti, si të flini në shtrat për dy minuta

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

27/12/2022 19:05

Çështja e gjumit shqetëson shumë njerëz të të gjitha moshave, pasi stili i jetesës moderne është rraskapitës, ndërsa qëndrimi minimal në shtrat gjatë natës rrit rreziqet fizike, si gjasat për diabetin apo sëmundjet e zemrës.

Siç raportohet nga thesun.co.uk, përdoruesi i TikTok, Justin Augustin, ngarkoi një video të shkurtër në platformën popullore, ku përshkruan një teknikë ushtarake, e cila premton ëndrra të ëmbla, brenda dy minutash.

Lexo Edhe:

Në veçanti, ai përshkroi teknikën që u përmend për herë të parë në vitin 1981 në librin “Relax and Win: Championship” dhe përdoret nga ushtarët kur marshojnë me pajisje ushtarake.

Sipas asaj që ai përmendi, duhen katër hapat e mëposhtëm, në mënyrë që të gjendeni menjëherë në “krahun e Morfeut”:

Filloni në pjesën e sipërme të trupit, duke relaksuar fytyrën, qafën, gjoksin dhe krahët

Ulni shpatullat sa më shumë që të shkojnë dhe më pas lëvizni në skajet tuaja

Punoni me secilën pjesë të trupit derisa të arrini majat e këmbëve

Në të njëjtën kohë, merrni frymë thellë

Megjithatë, Justin Augustin e bën të qartë se nuk do të ketë rezultate të menjëhershme , por se duhen gjashtë javë praktikë, ndërkohë që gjatë katër hapave duhet të kishit pastruar mendjen nga mendimet e ndryshme .

Pra, për ta arritur këtë dhe për t’u çlodhur plotësisht, blogeri në TikTok sugjeron dy mënyra.

“Njëra është të mendoni se jeni shtrirë në një kanoe në një liqen të qetë pa asgjë tjetër rreth jush, ndërsa shikoni një qiell të pastër blu”, tha ai.

Më pas, ai shtoi se mënyra e dytë është “të imagjinosh se je shtrirë në një hamak prej kadifeje të zezë në një dhomë të errët ”./abcnews.al