Ky është fruti që ka të njëjtat veti si viagra - Gazeta Express
string(46) "ky-eshte-fruti-qe-ka-te-njejtat-veti-si-viagra"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/07/2023 19:19

Ky është fruti që ka të njëjtat veti si viagra

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/07/2023 19:19

Kur vjen vera, një frut freskues dhe me lëng bëhet i preferuari i shumë njerëzve. Ai është shalqiri. Falë ngjyrës së tij të gjallë dhe aromës së ëmbël, ky frut është një simbol i kësaj stine.

Përveç të qenit një opsion freskues, ai gjithashtu ka përfitime ushqyese që e bëjnë atë një zgjedhje të shëndetshme për t’u shijuar gjatë valëve të të nxehtit. Sikur të mos mjaftonte kjo, ai përmban përbërës të ngjashëm me ata të viagrës, ilaçi për mosfunksionimin erektil, dhe madje mund të rrisë epshin, sipas një studimi të publikuar nga shkencëtarët në Universitetin A&M të Teksasit.

Lexo Edhe:

Kjo është për shkak të përmbajtjes së citrulinës, një substancë e aftë për të relaksuar enët e gjakut. Sipas studiuesve, kur konsumohet shalqi, citrulina shndërrohet në argininë, një aminoacid që, ndër të tjera, “rrit prodhimin e oksidit nitrik, i cili nga ana e tij relakson kapilarët” dhe ky është i njëjti efekt që ka edhe Viagra.

Problemi i vetëm është se citrulina gjendet në një përqendrim më të lartë në lëkurën e shalqirit. Aktualisht, shkencëtarët po hetojnë mundësinë e prodhimit të varieteteve të reja të frutave me përqendrime më të larta të citrulinës në tul.

“Sa më shumë që studiojmë shalqinjtë, aq më shumë bindemi se sa i mahnitshëm është fruti në sigurimin e elementeve forcuese për trupin e njeriut”, tha Bhimu Patil, drejtor i Qendrës për Përmirësimin e Frutave dhe Perimeve në Universitetin A&M.

Përveç kësaj, ai theksoi se lista e përfitimeve të tij zgjatet me çdo studim. “Mundet që shalqiri të mos jetë aq specifik për sa i përket përdorimit sa viagra, por konsumimi i tij është një mënyrë e mirë për të zgjeruar enët e gjakut pa prodhuar efekte anësore”, përfundoi ky ekspert.

Megjithëse më shumë studime kanë sugjeruar se shalqiri mund të ketë një efekt të ngjashëm me Viagrën për sa i përket përmirësimit të funksionit erektil, është e rëndësishme të theksohet se provat shkencore mbi këtë temë janë të kufizuara dhe nevojiten më shumë kërkime për të mbështetur këto pretendime. Gjithashtu, viagra është një ilaç me përbërës aktivë të kontrolluar dhe të rregulluar, ndërsa shalqiri është një ushqim natyral dhe efekti i tij në funksionin erektil mund të ndryshojë nga personi në person.

Prandaj, në rast se keni probleme me disfunksionin erektil ose shqetësime të tjera që lidhen me shëndetin seksual, këshillohet që të kërkoni këshilla mjekësore profesionale. Ata janë ata që mund të ofrojnë udhëzimet e duhura dhe të përshkruajnë trajtime të sigurta dhe efektive për të adresuar këto kushte.