Ky është exit polli i fundit: Fiton bindshëm opozita - Gazeta Express
string(51) "ky-eshte-exit-polli-i-fundit-fiton-bindshem-opozita"

Ky është exit polli i fundit: Fiton bindshëm opozita

Lajme

Gazeta Express

25/04/2021 19:15

Kryeministri Edi Rama dhe Partia e tij Socialiste kanë humbur zgjedhjet. Shqipëria sot ka votuar për përbërjen e Kuvendit të ri dhe sipas burimeve të Gazetës Express fitore ka shënuar opozita.

Sipas këtyre të dhënave në Shkodër PD merr 6 mandate, PS tre, LSI një dhe PSD një mandat.

Lexo Edhe:

Në Kukës PD merr dy mandate ndryshe prej PS që ka fituar vetëm një.

Në Dibër sërish në avantazh ndodhet PD me tre mandate në krahasim me tre mandate të PS.

Edhë në Lezhë situata është e ngjashme, PD prin me pesë mandate ndryshe prej PS që ka marrë vetëm dy.

Në qarkun e Durrësit PD ka dalë fitimtare me shtatë mandate, PS gjashtë dhe LSI një.

Në Tiranë PD ka marrë 17 mandate, PS 16 dhe LSI tre.

Ndërkohë në Elbasan PS ka shtatë mandate përkundër PD me gjashtë dhe LSI një.

Në Fier PS ka marrë tetë mandate, PD shtatë derisa LSI një.

Në Berat prin PS me katër mandate, PD me dy dhe LSI me një.

Në Korçë PD dhe PS kanë marrë nga pesë mandate derisa LSI vetëm një.

PS prin në Vlorë me shtatë mandate, PD me katër dhe LSI po me një mandat.

Në Gjirokastër PS ka marrë dy mandate dhe PD po dy.

Sipas këtyre shifrave PD ka fituar 66 mandate përkundër PS me 63. Ndërkohë LSI e Monika Kryemadhit do të ketë 10 deputetë në parlament. PSD do të përfaqësohet në Kuvend me vetëm një deputet.