Kush janë socialistët e larguar dhe të afruarit nga opozita parlamentare - Gazeta Express

Kush janë socialistët e larguar dhe të afruarit nga opozita parlamentare

Shqiperi

Gazeta Express

09/03/2021 0:27

Me zbardhjen e listave të PS të kandidatëve për deputetë në 12 qarqet e vendit kanë vënë re disa mungesa të emrave që kanë qenë kryesor në PS.

Socialistët kanë lënë jashtë listave për kandidatë për deputetë në zgjedhjet e 25 Prillit disa nga emrat e spikatur të saj. Jashtë listës është lënë vetëm një ministre, Elva Margariti por edhe ish-ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. Ditmir Bushatit debati me kreun e qeverisë i ka “kushtuar” vendin në listën e socialistëve ndërkohë që jashtë janë lënë edhe Adnor Shameti, Sadri Abazi dhe Adriana Jaku.

Në sy bie fakti që PS ka larguar nga lista Ditmir Bushatin, Luan Harushën dhe Senida Mesin, tre nga deputetët në qarkun e Shkodrës, një zonë e kuqe për socialistët, e vetmja bashki që aktualisht drejtohet nga demokratët.

Lista

Elva Margariti

Sandër Lleshaj

Sadri Abazi

Elona Gjerbrea

Ditmir Bushati

Adnor Shameti

Anastas Angjeli

Vasilika Hysi

Eglantina Gjermeni

Vasilika Hysi

Besnik Bare

Sadi Vorpsi

Musa Ulqini

Adriana Jaku

Adnor Shameti

Luan Harusha

Senida Mesi

Andrea Marto

Rolant Xhelilaj

Arben Kamami

Fate Velaj

Në listën e PS për kandidatë e zgjedhje parlamentare të 25 Prillit është vënë re edhe një afrim i emrave të opozitës së re parlamentare, por askush në listë të sigurt.

Nga opozita parlamentare në listën e PS janë disa Halit Valteri Tiranë, Nimet Musai Fier, Klajdi Qama Berat, Ylli Shehu Tiranë dhe Enver Rroshi Elbasan .

Në Fier, po ashtu do të garojë edhe Robert Bitri. 

Në Korçë, nën siglën e socialistëve do të garojë edhe minoritari Vasil Sterjovski.