Kush është shteti që hoqi nga harta 1400 monumente që nderojnë regjimin fashist - Gazeta Express
string(79) "kush-eshte-shteti-qe-hoqi-nga-harta-1400-monumente-qe-nderojne-regjimin-fashist"

Kush është shteti që hoqi nga harta 1400 monumente që nderojnë regjimin fashist

Gazeta Express

06/12/2022 18:18

Italia është vendi i parë, që ka hequr nga harta më shumë se 1400 monumente, shenja rrugësh dhe pllakada, që nderojnë regjimin e mëparshëm fashist në këtë vend.

Uebsajti “vendi i fashizmit” ka dokumentuar simbolet e diktatorit Benito Mussolini rreth e rrotull vendit.

Lexo Edhe:

Që kur Gjermania zhduku cdo shenjë të regjimit nazist të Adolf Hitlerit pas Luftës së Dytë Botërore, Italia nuk ka ndërmarrë asnjë hap të trashëgimisë së Mussolinit.

Një ndër to ishte edhe statuja 21-vjeçare, 36 metra e lartë e diktatorit në Romë, e shoqëruar me një mbishkrim “Mussolini Dux” (Mussolini është një lider).

Qeveria italiane konfirmoi se do të heqë edhe një portret të Mussolinit, kjo për të shmangur polemikat dhe manipulimet.