Kurti: Vuçiq deshi ta shndërronte manastirin në “Kullë të Jasharajve”, tha se Radojiçiq do bëhet Adem Jashari i serbëve - Gazeta Express
string(115) "kurti-vuciq-deshi-ta-shnderronte-manastirin-ne-kulle-te-jasharajve-tha-se-radojiciq-do-behet-adem-jashari-i-serbeve"

Kurti: Vuçiq deshi ta shndërronte manastirin në “Kullë të Jasharajve”, tha se Radojiçiq do bëhet Adem Jashari i serbëve

Lajme

Gazeta Express

26/09/2023 22:10

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, rithekson se Kosova është shtet demokratik dhe properëndimor, andaj kush integrohet jeton mirë. Ai thotë se serbët e Kosovës kanë nevojë të çlirohen nga veglat terroriste të Serbisë.

Kryeministri Kurti tha se Vuçiq është i obsesionuar me kryekomandantin e UÇK-së, Adem Jasharin, dhe se në “takimin e 2 majit në Bruksel na tha që Millan Radojçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve”.

Lexo Edhe:

Kurti shprehet se Vuçiq dëshironte ta shndërronte Manastirin Ortodoks të Banjskës në “Kullë të Jasharajve” për serbët e Kosovës.

Postimi i tij i plotë:

Kosova është shtet demokratik dhe vend properëndimor: kush integrohet, jeton më mirë. Serbët në Kosovë nuk kanë nevojë për çlirim nga Republika e Kosovës por nga veglat terroriste të Serbisë.

Vuçiq është i obsesionuar me kryekomandantin e UÇK-së, Adem Jasharin. Ai dëshironte që me 24 shtator ta shndërronte Manastirin Ortodoks të Banjskës në “Kullë të Jasharajve” për serbët e Kosovës! Në takimin e 2 majit në Bruksel na tha që Millan Radojçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve. Por, duke qenë diktator, ai s’e kupton historinë: epopeja dhe çlirimi nuk fabrikohen dhe as s’kopjohen.