Kurti për vizitën e planifikuar të Stoltenberg në Kosovë: Tregon angazhimin e NATO-së për sigurinë tonë - Gazeta Express
string(102) "kurti-per-viziten-e-planifikuar-te-stoltenberg-ne-kosove-tregon-angazhimin-e-nato-se-per-sigurine-tone"

Lajme

Gazeta Express

19/11/2023 20:17

Kurti për vizitën e planifikuar të Stoltenberg në Kosovë: Tregon angazhimin e NATO-së për sigurinë tonë

Lajme

Gazeta Express

19/11/2023 20:17

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se vizita Sekretarit të Përgjithshëm të NATO’s në Kosovë, Jens Stoltenberg, e planifikuar për 20 nëntor dëshmon për angazhimin e kësaj aleance ushtarake për sigurinë e Kosovës.

Stoltenberg pos Kosovës do ta vizitojë edhe Serbinë. Këto vizita vijnë pas tensioneve të fundit në veri të Kosovës, ku kulmi ishte sulmi terrorist i 24 shtatorit.

Lexo Edhe:

Kurti në platformën X ka shkruar të dielën se edhe Bashkimi Evropian tashmë zyrtarisht po ekspozon synimin e Rusisë për të provokuar konflikt në Ballkanin Perëndimor.

“Vizita e ardhshme e Jens Stoltenberg në Kosovë dëshmon se angazhimi i NATO’s është i vendosur për sigurinë tonë. Me BE që ekspozon zyrtarisht synimin e Rusisë për të provokuar një konflikt të ri në BB6, rruga më e sigurt drejt paqes së qëndrueshme është dhënia e BE statusit të kandidatit në BE dhe integrimi në NATO”, ka shkruar Kurti teksa do ta pres sekretarin e NATO’s në takim.

Po ashtu, presidenca e Kosovës tashmë ka konfirmuar takimin e Vjosa Osmanit me Stoltenberg.

Ditë më parë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, kishte deklaruar se “ka informacione se Rusia po planifikon luftë në Ballkan”. /Gazeta Express