Kurti me ministra sot shkon në Gllogjan për homazhe dhe vizitë te familja Haradinaj - Gazeta Express
string(83) "kurti-me-ministra-sot-shkon-ne-gllogjan-per-homazhe-dhe-vizite-te-familja-haradinaj"

Lajme

Gazeta Express

24/03/2023 8:15

Kurti me ministra sot shkon në Gllogjan për homazhe dhe vizitë te familja Haradinaj

Lajme

Gazeta Express

24/03/2023 8:15

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan.

Homazhet do të nisin nga ora 11:30.

Lexo Edhe:

Ndërkaq, më pas, Kurti shkon në vizitë te familja Haradinaj në Gllogjan.

Po ashtu, nga ora 12:00, Kurti merr pjesë në akademinë përkujtimore te oborri i Kullës Haradinaj në Gllogjan.

Sot bëhen 25 vjet nga zhvillimi i betejës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gllogjan, që ndryshe njihet Epopeja e Dukagjinit.

Gjatë ditës së sotme do të ketë disa aktivitete, e cila njihet edhe si Dita e Dëshmorëve të Dukagjinit.

Më 24 mars 1998 në Gllogjan është zhvilluar beteja frontale nga forcat e UÇK-së dhe forcave të armikut, të cilat e kishin rrethuar Gllogjanin. Synim kishin shtëpinë e familjes Haradinaj, ku hasën në rezistencë të fuqishme. Në këtë ditë ranë dëshmorë Himë Haradinaj, Gazmend e Agron Mehmetaj./Express/