Kurti kërkoi të nënshkruaj, Vuçiq refuzoi, marrëveshja hyn në fuqi me një deklaratë të BE'së - Gazeta Express
string(89) "kurti-kerkoi-te-nenshkruaj-vuciq-refuzoi-marreveshja-hyn-ne-fuqi-me-nje-deklarate-te-bese"

Kurti kërkoi të nënshkruaj, Vuçiq refuzoi, marrëveshja hyn në fuqi me një deklaratë të BE’së

Lajme

Gazeta Express

19/03/2023 8:56

Kryeministri Albin Kurti e ka kritikuar palën serbe mbrëmë se ka refuzuar të nënshkruaj propozimin europian, bashkë me aneksin e implementimit për të cilin u dakorduan në Ohër. Duket se mosnënshkrimi në Maqedoninë e Veriut ishte ajo çka i interesonte më së shumti Aleksandar Vuçiqit. Ndonëse e konfirmoi se ka marrëveshje, mediat që kontrollohen nga ai më së shumti i bënë jehonë faktit që Presidenti i Serbisë nuk firmosi asgjë. Ato cituan edhe Kurtin që tha se Presidenti serb nuk pranoi të firmos.

Shefi i diplomacisë europiane posa doli nga negociatat 13 orëshe në Ohër e potencoi këtë fakt. Tha se ka marrëveshje por se palët s’jane dakorduar për nënshkrimin.

Lexo Edhe:

“Fillimisht kemi propozuar një aneks më ambicioz, por palët nuk kanë arritur një pajtim mbi atë version. Në njërën anë, sepse besoj që Kosova nuk ka pasur fleksibiltet sa i përket substancës, dhe në anën tjetër, Serbia ka theksuar në parim që të mos nënshkruaj, edhe pse është e gatshme të implementojë”, tha Borell.

Tutje shefi i diplomacisë së BE’së theksoi se marrëveshja do të hyjë në fuqi në një mënyrë tjetër.

“Pra marrëveshje konsiderohet e miratuar me një deklaratë që do të publikohet. Më besoni përkundër faktit që një tekst më ambicioz është propozuar në fillim, ajo mbi të cilin janë dakorduar palët, dhe zbatimi i saj përmes aneksit do të bëhet pjesë përbërse drejt rrugëtimit të tyre evropian”, tha Borrell sipas përkthimit zyrtar të deklaratës së tij.

Ndryshe BE ka publikuar aneksin e zbatimit të marrëveshjes pasi Borell ka përfunduar konferencën. Me këtë dokument Kryeministri Kurti ka pranuar të formojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe edhe pse në aneks nuk figuron emri.

Për këtë flitet në pikën pesë të Aneksit ndërsa Kosova obligohet të fillojë negociatat me BE-në për çështjen e vetë-menaxhimit për komunitetin serb në përputhje me marrëveshjet e mëparshme të Dialogut.