Kurti e Abazoviq diskutojnë për rrugët Deçan-Plavë dhe Pejë-Rozhajë, merren vesh për takime mes qeverive - Gazeta Express
string(104) "kurti-e-abazoviq-diskutojn0e-per-rruget-decan-plave-dhe-peje-rozhaje-merren-vesh-per-takime-mes-qeverive"

Kurti e Abazoviq diskutojnë për rrugët Deçan-Plavë dhe Pejë-Rozhajë, merren vesh për takime mes qeverive

Lajme

Gazeta Express

24/05/2022 20:49

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviqi, janë takuar në margjinat e Forumit Ekonomik Global të Davosit, ku janë marë vesh për takim dy palësh mes dy qeverive.  

Sipas njoftimit të kryeministrisë, thuhet se është folur për projektet infrastrukturore Deçan-Plavë dhe tunelin Rozhajë-Pejë. Këto ide i ka përmendur Abazoviqit në një intervistë disa më parë këto projekte dhe ka thënë se do të bisedojë me Kurtin për to.

Lexo Edhe:

Po ashtu, bëhet e ditur se në këtë takim është dakorduar që do të organizojnë një takim mes dy qeverive këtë vit.

“U diskutua për lehtësimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve, si dhe potencialin e bashkëpunimit në shërbim të zhvillimit më të madh socio-ekonomik dhe rritjes së investimeve në të dy vendet. U veçuan projektet e përbashkëta infrastrukturore që lidhin Kosovën dhe Malin e Zi, siç janë rruga Deçan-Plavë dhe Pejë-Rozhajë, e që do të afrojnë qytetarët dhe do të ndihmojnë ekonominë e të dy vendeve. U bisedua për thellimin e bashkëpunimit dhe bashkërendimit të aktiviteteve të Qeverisë së Republikës së Kosovës me Qeverinë e Republikës së Malit të Zi, si dhe për organizimin e një mbledhje G2G ndërmjet të dy qeverive brenda këtij viti”, thuhet në fund. /Gazeta Express/