Kur pritet të lansohet iPhone 15 - Gazeta Express
string(32) "kur-pritet-te-lansohet-iphone-15"

Kur pritet të lansohet iPhone 15

AutoTech

Gazeta Express

17/08/2023 10:52

Data e lëshimit të iPhone 15 vjen së shpejti. Thashethemet na kanë dhënë tashmë një datë të caktuar për ngjarjen e shtatorit të Apple , dhe nëse historia përsëritet, atëherë vetë telefonat duhet të mbërrijnë jo shumë kohë më vonë.

Ju mund të kuptoni pse shumë njerëz janë mjaft të etur për të kuptuar se kur mund të arrijë iPhone 15, deri në datën e parë të transportit. Edhe nëse nuk e dëshironi një të tillë, iPhone-ët e fundit priren të vendosin tonin në pjesën tjetër të tregut të smartfonëve. Të gjithë janë të interesuar të shohin se cilat veçori të reja prezanton Apple ose jo, përcjell portali rtv21.tv

Lexo Edhe:

Dhe, në një nivel më praktik, Apple duke iu përmbajtur planifikimit normal të lëshimit mund të na japë një ide se si zinxhirët e furnizimit global po zhurmojnë së bashku. Për fat të mirë, ne nuk presim ndonjë vonesë këtë vit dhe iPhone 15 duhet të arrijë në datën e zakonshme të lëshimit për telefonat Apple.

Këtu është supozimi ynë më i mirë tani për datën e lëshimit të iPhone 15, bazuar në raporte të ndryshme që do të nisin.

Fillimi i vitit 2023 na solli thashethemet tona të para për datën e lëshimit të iPhone 15. Jeff Pu, analist për Haitong International, tha se burimet e tij në zinxhirin e furnizimit të Apple po tregonin për një lëshim më 23 shtator për iPhone 15 . Kjo ditë bie të shtunën e këtij viti dhe telefonat e Apple zakonisht dalin në raftet e shitjes me pakicë të Premteve. Duke u përshtatur për zonat kohore, është e mundur që Apple mund ta shikojë 22 shtatorin si ditën kur telefonat e saj të rinj do të dalin në shitje nëse vendosni ndonjë aksion në datën e parashikuar të lëshimit të Pu.

Një raport i mëvonshëm në 9to5Mac parashikon gjithashtu një nisje në shtator. Në mënyrë të veçantë, raporti citon burime që pretendojnë se ngjarja e nisjes së Apple në shtator do të zhvillohet të mërkurën, më 13 shtator . Gazetari i Bloomberg Mark Gurman tha se ngjarja kishte të ngjarë të ndodhte më 12 ose 13 shtator dhe më vonë pretendoi se 12 shtatori ishte më i mundshmi nga të dyja . Megjithatë, Gurman deklaroi se vendimi nuk është përfundimtar dhe gjërat mund të ndryshojnë ende.

Duke supozuar se një nga këto data është e saktë dhe Apple i përmbahet orarit të saj normal, porositë paraprake të iPhone 15 ka të ngjarë të fillojnë atë të premte (15 shtator). Shitjet e plota duhet të fillojnë një javë më vonë, e cila do të përputhet me datën e parashikuar të lëshimit më 22 shtator.
iOS 17 , softueri që do të funksionojë në iPhone-ët e rinj, si dhe në modelet aktuale (ose të paktën në iPhone XR ose më vonë) tashmë është në formë beta. Pas lëshimit të një beta të zhvilluesit në qershor, beta publike iOS 17 mbërriti në korrik. (Për më shumë lexoni vrojtimin tonë praktik të iOS 17 beta .) Kjo është në përputhje me oraret e mëparshme të lëshimit të iOS. Ne do të presim që lëshimi i plotë i iOS 17 të ndodhë vetëm disa ditë përpara se iPhone 15 të fillojë të dërgohet./