Kur nuk duhet ta ndezim klimën në veturë - Gazeta Express
string(40) "kur-nuk-duhet-ta-ndezim-klimen-ne-veture"

Shneta

Gazeta Express

10/07/2022 10:54

Kur nuk duhet ta ndezim klimën në veturë

Shneta

Gazeta Express

10/07/2022 10:54

Një nga gjërat e para që bëjmë në verë kur hipim në veturë është ndezja e klimës. Megjithatë, ka diçka për të qenë të vetëdijshëm. Mos e vendosni klimën direkt me xhamat e mbyllur, sidomos kur vetura nuk ishte në hije por në diell.

Ndaj duhet të jemi të kujdesshëm që të mos e bëjmë këtë lëvizje sepse niveli i benzenit rritet shumë pasi ai bllokohet në automjet dhe mund të dëmtojë shëndetin tonë dhe të fëmijëve tanë pasi është lëndë toksike.

Lexo Edhe:

Herën tjetër që të hipni në një veturë të ngrohtë dhe të mbyllur, hapni dritaret dhe ndizni klimën në fillim dhe ndizni gradualisht.