Kur duhet t’i lajmë dhëmbët, para apo pas mëngjesit? Ekspertët i japin fund dilemës - Gazeta Express
string(80) "kur-duhet-ti-lajme-dhembet-para-apo-pas-mengjesit-ekspertet-i-japin-fund-dilemes"

Shneta

Gazeta Express

07/01/2021 7:03

Kur duhet t’i lajmë dhëmbët, para apo pas mëngjesit? Ekspertët i japin fund dilemës

Shneta

Gazeta Express

07/01/2021 7:03

Larja e dhëmbëve është thelbësore, por jo shumë njerëz e dinë që larja e tyre shumë shpesh mund të dëmtojë smaltin. Ose që vendosja e një kapaku në furçën tuaj të dhëmbëve është në të vërtetë një ide e keqe. Ka gjëra të vogla që bëjmë çdo ditë dhe që në të vërtetë nuk i bëjnë mirë higjienës sonë të dhëmbëve.

Ka shumë debate nëse duhet t’i pastroni para ose pas vaktit më të rëndësishëm të ditës, mëngjesit por studimet zbulojnë se kush është më e mira për shëndetin e dhëmbëve tuaj.

Lexo Edhe:

Koha më e mirë për të pastruar dhëmbët sipas ekspertëve

Në mënyrë që të mbajnë një rutinë, shumë njerëz caktojnë një kohë specifike për të larë dhëmbët çdo ditë, më e zakonshmja është larja çdo mëngjes pas zgjimit dhe çdo natë para gjumit. Por a duhet bërë kjo para apo pas konsumit të mëngjesit? Ekspertët pohojnë se duhet t’i pastroni gjithmonë përpara.

Pro të larjes së dhëmbëve para mëngjesit

Kur flini, bakteret në gojën tuaj shumëfishohen. Po këto baktere janë përgjegjëse për pllakat dhe kjo është arsyeja pse ju gjithmonë zgjoheni me një shije të keqe dhe erën e keqe të gojës. Nëse lani dhëmbët menjëherë pas zgjimit, dhëmbët tuaj marrin një shtresë fluori para se të hani, diçka që ju ndihmon të shmangni këtë pllakë dhe bakteret nga marrja e ushqimit të mëngjesit që do të hani.

Kundër larjes së dhëmbëve pas mëngjesit

Përveç kësaj, nuk rekomandohet gjithashtu të lani dhëmbët për të paktën 30 minuta pasi sapo keni konsumuar diçka si kafeja dhe lëngu i portokallit, ushqime klasike të mëngjesit. Larja e dhëmbëve pas konsumimit të ushqimit mund të ndikojë në smaltin e dhëmbëve dhe kjo është arsyeja pse studimet sugjerojnë që larja para mëngjesit është më e mirë.