Kujdes, nëse keni këto simptoma mund të vuani nga gurët në tëmth - Gazeta Express
string(63) "kujdes-nese-keni-keto-simptoma-mund-te-vuani-nga-guret-ne-temth"

Shneta

Gazeta Express

01/06/2023 12:00

Kujdes, nëse keni këto simptoma mund të vuani nga gurët në tëmth

Shneta

Gazeta Express

01/06/2023 12:00

Fshikëza e tëmthit luan një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen dhe përqendrimin e biliare nga mëlçia.

Ky lëng biliar ndihmon në procesin e tretjes, duke mbajtur kështu normën e metabolizmit të trupit të lartë. Ky lëng biliar lëshohet në seksionin e parë të zorrëve të vogla (duodeni), ku ndihmon trupin të shpërbëjë dhe thithë yndyrat nga ushqimi. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë mund të ndodhë brenda trupit tuaj kur fshikëza e tëmthit nuk funksionon siç duhet?

Lexo Edhe:

Simptomat e gurëve të tëmthit

Gurët e tëmthit janë depozita të ngurtësuara të lëngut tretës që mund të formohen në fshikëzën tuaj të tëmthit. Kur një gur i tëmthit shkakton një bllokim të vazhdueshëm ose një infeksion, pacienti mund të vërejë simptoma të inflamacionit akut. Kjo mund të përfshijë:

-Dhimbje e vazhdueshme

-Ethe dhe të dridhura

-Përshpejtimet e rrahjeve të zemrës

-Verdhëza

-Urina me ngjyrë të errët

-Dhimbje në shpatullën e djathtë

-Nauze ose të vjella

-Dhimbje e papritur dhe intensifikuese e shpejtë në pjesën e sipërme të djathtë të barkut

Si mund të parandaloni gurët e tëmthit në mënyrë natyrale?

Kur bëhet fjalë për mirëqenien tonë të përgjithshme, kujdesi për fshikëzën e tëmthit mund të mos jetë në vëmendjen tonë. Megjithatë, duke adoptuar një mënyrë jetese të përqendruar në mirëqenien, ne mund të zvogëlojmë në mënyrë proaktive rrezikun e formimit të gurëve të tëmthit dhe të promovojmë shëndetin optimal të fshikëzës së tëmthit. Më poshtë janë listuar disa zgjedhje të stilit të jetesës që mund të na ndihmojnë të mbajmë një fshikëz të tëmthit të shëndetshëm

Një dietë e mbushur me lëndë ushqyese për shëndetin e fshikëzës së tëmthit

Ushqimi që konsumojmë luan një rol kryesor në parandalimin e gurëve të tëmthit. Përqafimi i një diete të ekuilibruar dhe ushqyese jo vetëm që na ndihmon në mbajtjen e një peshe të shëndetshme, por gjithashtu redukton gjasat e zhvillimit të gurëve të tëmthit.

Për të siguruar funksionimin optimal të fshikëzës së tëmthit, është thelbësore që në vaktet tona të përfshijmë ushqime të pasura me fibra, fruta, perime, drithëra dhe proteina pa yndyrë. Këto zgjedhje kontribuojnë në një dietë të plotë dhe mbështesin shëndetin e përgjithshëm të fshikëzës së tëmthit tonë. Nga ana tjetër, duhet të kufizojmë marrjen e yndyrave të pashëndetshme, kolesterolit dhe karbohidrateve të rafinuara, pasi ato mund të rrisin rrezikun e formimit të gurëve të tëmthit./Top Channel