Kujdes! Këto ushqime mund t’ju helmojnë - Gazeta Express
string(37) "kujdes-keto-ushqime-mund-tju-helmojne"

Shqiperi

Gazeta Express

21/12/2022 22:17

Kujdes! Këto ushqime mund t’ju helmojnë

Shqiperi

Gazeta Express

21/12/2022 22:17

Një profesionit i teknologjisë ushqimore ka zbuluar pesë ushqimet nga të cilat ka më shumë gjasa të helmohemi. Dhe mesa duket, të paktën një prej tyre është diçka që shumë njerëz e vendosin në tavolinën e tyre çdo ditë.

1. Sallatat e paketuara

Kushtet e prodhimit të tyre janë të prirura ndaj ndotjes, ndërsa mjedisi i lagësht brenda paketimit është ideal për rritjen e baktereve. 22% e shpërthimeve të helmimit nga ushqimi në SHBA në dekadën e fundit kanë qenë të lidhura me sallatat, ndërsa ushqimet e detit (që shpesh fajësohen) janë përgjegjës për vetëm 6% të rasteve.

Lexo Edhe:

2. Lakër

Ata supozohet të jenë superushqime, por filizat rriten në vende të ngrohta dhe zakonisht hahen të papërpunuara.

3. Sushi që nuk është i sotëm

Shumica e peshkut që përdoret për të bërë sushi është i ngrirë, për të vrarë parazitët dhe bakteret. Kjo do të thotë se ato prishen shumë shpejt, ndaj kushdo që blen sushi duhet ta hajë atë në të njëjtën ditë.

4. Burger viçi që nuk është bërë mirë

Ndryshe nga një biftek viçi, burgeri nuk duhet të hahet kurrë më pak se mesatarisht. Siç shpjegon shkencëtari, burgerët bëhen nga mishi i bluar, që do të thotë se bakteret nga jashtë mishit përzihen në të. Prandaj duhet gatuar mirë për t’i vrarë.

5. Fruta Deti

Ata supozohet të jenë afrodiziakë, por gocat e detit ushqehen me papastërti dhe mbajnë gjithçka, përfshirë bakteret.