Kujdes, këto bimë janë të rrezikshme të mbahen në shtëpi - Gazeta Express
string(55) "kujdes-keto-bime-jane-te-rrezikshme-te-mbahen-ne-shtepi"

Shneta tjera

Gazeta Express

04/01/2022 0:19

Kujdes, këto bimë janë të rrezikshme të mbahen në shtëpi

Shneta tjera

Gazeta Express

04/01/2022 0:19

Disa bimë mund të na rrezikojnë dhe ne nuk jemi fare në dijeni. Më poshtë ju sjellim gjashtë llojet e bimëve që janë të rrezikshme për shëndetin nëse i mbani brenda në shtëpi.

1. Pema bonsai-dëllinjë

Lexo Edhe:

Nëse ju pëlqejnë pemët, mund të tundoheni të merrni një bonsai. Por, para se ta bëni këtë, është mirë të keni kujdes se çfarë lloj bonsai merrni. Meqenëse pemët e bonsait janë nga e njëjta specie si dëllinjat e maleve, ato mund të shkaktojnë simptoma alergjie siç janë bllokimi i hundës dhe lotimi i syve.

2. Succulents

Këto bimë janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara kohët e fundit dhe ka disa arsye pse. Ato janë të vogla, të lira dhe të lehta për t’u punuar. Por ato mund të infektohen me insekte që quhen “mealybug” dhe nëse futen te bimët përhapen lehtësisht dhe vështirë se largohen.

3. Oleander Nerium

E njohur gjithashtu si oleander, kjo bimë me pamje kaq të bukur, në fakt është jashtëzakonisht helmuese. Padyshim që nuk rekomandohet ta mbani brenda shtëpisë tuaj dhe të mos i afroheni shumë nëse e keni jashtë.

4. Dieffenbachia

Këto bimë janë të lehta për t’u rritur dhe për t’u kujdesur. Por nëse keni ndonjë kafshë shtëpiake, kjo bimë nuk është për ju, pasi përmban oksalat kalciumi i cili është helmues për macet dhe qentë.

5. Kaladiumi

Ndryshe njihet edhe si krahët e engjëllit ose veshët e elefantit, këto bimë konsiderohen toksike për kafshët shtëpiake dhe njerëzit.

6. Ficus Benjamina

Ficus Benjamina, ose siç e njohim ne fikusi është një tjetër bimë që ne e mbajmë në shtëpi. Por nëse vuani nga astma dhe jeni alergjikë ndaj latexit bëni mirë mos e mbani brenda në shtëpi