Kryeministri grek: Jemi në fillimin e fundit të pandemisë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

04/03/2021 15:39

Kryeministri grek: Jemi në fillimin e fundit të pandemisë

Lajme

Gazeta Express

04/03/2021 15:39

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis përmes një deklarate iu referua murit të imunitetit që po ndërtohet kundër koronavirusit të ri me anë të procesit të vaksinimit duke theksuar se kjo ishte veçanërisht e rëndësishme për të lënë pas këtë aventurë.

“Po filloj me lajmet e mira: vaksinat po provojnë të jenë të sigurta dhe efektive. Në vendin tonë, procesi po vazhdon në një mënyrë të organizuar dhe më të shpejtë se në shumicën e vendeve europiane. Kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë bashkëqytetarë tanë u besojnë atyre”, shtoi Mitsotakis.

Lexo Edhe:

“Sot ne do të tejkalojmë numrin simbolik të 1 000 000 dozave, që do të thotë se me kalimin e çdo jave, ne jemi duke ndërtuar murin e imunitetit që do të na lejojë të lëmë pas këtë kalvar. Në fakt, nga prilli, do të kemi shumë më tepër doza. Ndërsa moti përmirësohet, ai do të bëhet aleati ynë”, shtoi ai.

“Covid-19, si të gjitha viruset e frymëmarrjes, ka një sezonalitet të fortë. Tani, lajmi shqetësues është ai mbi mutacionet , dhe veçanërisht ai britanik, i cili tani është mbizotërues në vendin tonë, i cili është shumë ngjitës. Kjo është arsyeja pse, kohët e fundit, ne po dëshmojmë një rritje të rasteve dhe në sistemin shëndetësor kombëtar. Në Atikë, ku kemi problemin më të madh kemi marrë masa shtrënguese dhe kjo e bën paraprakisht situatën të kontrollueshme, me gjithë vështirësitë”, theksoi kryeministri grek.

”Ne të gjithë duam që sektori i shitjes me pakicë dhe shkollat të rihapen. Por, kjo do të varet nga sa të qëndrueshëm do të jemi. Veshja e maskës dhe shmangia e kontaktit dhe lëvizjes mbeten armët tona, derisa mburoja e vaksinave të mbulojë të gjithë vendin. Ne duhet ta ndiejmë këtë thellë brenda nesh dhe t’i shërbejmë”, theksoi ai.