Kryeministri grek: E kuptoj kompleksitetin e situatës, por Kosova dhe Serbia duhet t'i zgjidhin problemet - Gazeta Express
string(102) "kryeministri-grek-e-kuptoj-kompleksitetin-e-situates-por-kosova-dhe-serbia-duhet-ti-zgjidhin-problemet"

Kryeministri grek: E kuptoj kompleksitetin e situatës, por Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin problemet

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 11:14

Kyriakos Mitsotakis, kryeministër i Greqisë ka thënë në Tiranë se Kosova dhe Serbia duhet të zgjidhin problemet mes vete.

Ai para se të hyjë në Samitin BE – Ballkani Perëndimor, ka deklaruar se e kupton sa komplekse është çështje, por duhet për progres për të mirën e stabiliteti të Ballkanit Perëndimor.

Lexo Edhe:

Sipas tij, të dy palët duhet të lëvizin për ta arritur një zgjidhjeje.

“Gjithmonë inkurajojmë dialogun mes Prishtinës e Beogradit që duhet të zhvillohet në mirëbesim nga të dyja palët. E kuptojmë kompleksitetin e kësaj çështjes, por kështu jemi të vetëdijshëm për faktin që kjo çështje duhet zgjidhur. Të dyja palët duhet të bëjnë një hap pas, pa u zgjidhur kjo do të jetë e vështirë që të bëjmë progresin e nevojshëm për integrimin e Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane”, ka deklaruar ai. /Express