Krijuesi i “Baby Reindeer” u kërkon fansave të ndalojnë së përpjekuri për të gjetur njerëzit e vërtetë të portretizuar në film - Gazeta Express
string(124) "krijuesi-i-baby-reindeer-u-kerkon-fansave-te-ndalojne-se-perpjekuri-per-te-gjetur-njerezit-e-vertete-te-portretizuar-ne-film"

Rozë

Gazeta Express

14/05/2024 10:13

Krijuesi i “Baby Reindeer” u kërkon fansave të ndalojnë së përpjekuri për të gjetur njerëzit e vërtetë të portretizuar në film

Rozë

Gazeta Express

14/05/2024 10:13

Krijuesi i Baby Reindeer, Richard Gadd, ka ripërsëritur lutjen e tij që  “gjahtarët e internetit” të ndalojnë së kërkuari homologët e jetës reale të shfaqjes, duke thënë: “Nëse do të doja që të gjendeshin njerëzit e jetës reale, do ta kisha bërë një dokumentar”.

Gadd foli për Hollywood Reporter përpara se Piers Morgan të intervistonte gruan e përshkruar si frymëzuesja e Martës, një personazh që përndjek personazhin e Gadd-it, Donny, pasi ai i shërben asaj një filxhan çaj falas në pijetoren ku ai punon.

Lexo Edhe:

Fiona Harvey, 58 vjeç, e ka përshkruar historinë e Gadd si një “vepër trillimi” dhe “hiperbolë” dhe ka mohuar të jetë përndjekëse, duke i thënë Morganit se ajo po konsideronte veprime ligjore kundër Netflix dhe Gadd.

Pas publikimit serisë në prill, disa shikues filluan të përpiqeshin të gjenin njerëzit e vërtetë që kishin frymëzuar ngjarjet në serial, i cili paraprihet me fjalët: “Kjo është një histori e vërtetë”. Aktori, shkrimtari dhe regjisori Sean Foley, një mik i Gadd, u detyrua të kontaktojë policinë pasi ai u akuzua rrejshëm në internet si përdhunues.

Gadd u kërkoi njerëzve që të ndalonin së hamendësuari në atë kohë, duke thënë se “njerëzit që i dua, kam punuar me të dhe i admiroj … po përfshihen padrejtësisht nga spekulimet”.

“Unë e di për çdo pjesë të vetme, ka pasur rreth pesë ose gjashtë njerëz që janë emëruar si çdo pjesë, madje deri në menaxherin e pijetores”,  tha Gadd për THR. “Interneti gjithmonë do të bëjë gjënë e tij… Kishte një video një ditë tjetër ku dikush më kishte dërguar dikë që pretendonte se ishte Teri. Nuk i kisha takuar kurrë më parë në jetën time.”

Gadd tha se ai duhej të tërhiqej në një mentalitet “shumë të papërpunuar dhe shumë të dëmtuar” kur xhironte “Baby Reindeer” dhe se ai shkoi nga pesha 96 kilogramë në 68 kilogramë “sepse doja të ndihesha i prekshëm dhe i brishtë në trupin tim”.

Duke reflektuar se si jeta e tij ka ndryshuar që kur shfaqja u bë një hit global, Gadd tha se ai nga 3000 ndjekës në Instagram shkoi në më shumë se 400000 dhe se në një fluturim të fundit për në Los Anxhelos, pilotët dolën dhe kërkuan ta takonin. Kjo tha ai ishte “mjaft surreale”.

Ai i tha se, si një “person shumë i vetëdijshëm”, vëmendja e re “mund të jetë mjaft sfiduese”.

“Ndihem ende shumë si i njëjti person në shumë mënyra. Unë nuk jam shumë i madh në internet, dhe nuk postoj shumë dhe nuk lexoj shumë. Unë nuk e kërkoj në Google shfaqjen apo veten time. Unë ende mbaj një jetë të qetë”, tha ai. “Por unë kam vënë re pjesën e çmendur të saj, vëmendjen e papritur të publikut me njerëz që vijnë tek unë dhe ndjenjën e papritur se ka më shumë sy mbi mua gjatë gjithë kohës.”