Kosova e zhvillon sonte "finalen" ndaj Danimarkës - Gazeta Express
string(47) "kosova-e-zhvillon-sonte-finalen-ndaj-danimarkes"

Kosova e zhvillon sonte “finalen” ndaj Danimarkës

Sport

Gazeta Express

05/08/2023 8:33

Kombëtarja e Kosovës në basketboll sonte do të përballet me Danimarkën, në njërën nga sfidat më të rëndësishme në vitet e fundit në basketboll.

“Dardanët” duhet të fitojnë me 7 pikë dallim ose më shumë për t’u kualifikuar në kualifikimet e Eurobasket 2025.

Lexo Edhe:

Ky është Rrethi i Tretë Parakualifikues, ku në grup ishte edhe Zvicra, që pësoi katër humbje.

Danezët kanë tri fitore, kurse Kosova dy fitore e një humbje.

Danimarka e fitoi ndeshjen e parë ndaj Kosovës 82:75.

Nga kjo ndeshje do të vendoset kombëtarja e fundit që do të marrë pjesë në kualifikimet për Eurobasket 2025.

32 shtete marrin pjesë, ku më pas 20 prej tyre kalojnë tutje, ndërsa Evropiani pas dy vjetësh do të zhvillohet në Letoni, Poloni, Finlandë dhe Qipro.

Ndeshja Kosovë-Danimarkë do të zhvillohet në palestrën “Sezai Surroi” në Prizren, me fillim prej orës 20:45. /Gazeta Express/