Koronavirusi, ekspertët aspak optimistë me ardhjen e dimrit: Do të ketë shumë viktima - Gazeta Express

Koronavirusi, ekspertët aspak optimistë me ardhjen e dimrit: Do të ketë shumë viktima

Lajme

Gazeta Express

24/09/2020 19:43

Në shikim të parë, pamja nuk duket shumë e zymtë. Ndërsa rastet e raportuara të koronavirusit po arrijnë nivele rekord dhe Evropa duron një “valë të dytë”, vdekjet janë akoma shumë nën kulmin e tyre në prill.

Por ekspertët paralajmërojnë se shenjat tregojnë më shumë tragjedi përpara këtë dimër.

Spitalet e Evropës tani janë më të pajisura për trajtimin e Covid-19. Masa të tilla si distancimi shoqëror dhe mbajtja e maskave janë bërë normë dhe përhapja e fundit e infeksionit ka qenë kryesisht tek të rinjtë, të cilët kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse preken nga virusi.

Megjithatë moti më i ftohtë ka filluar dhe sezoni i gripit po afron. Infeksioni po përhapet në popullatat e moshuara dhe ka shenja që njerëzit po lodhen duke respektuar kufizimet.

“Padyshim që ne në të vërtetë nuk kemi ndonjë mënyrë për të parandaluar Covid të përhapet, përveç bllokimeve ose masave të distancës sociale dhe kështu me radhë; ne nuk kemi ende një vaksinë. Do të ketë gjithashtu një numër të madh të viktimave “, tha Michael Head, studiues i lartë i shëndetit global në Universiteti i Mbretërisë së Bashkuar i Southampton.