Konsumoni kungull të njomë - Gazeta Express
string(26) "konsumoni-kungull-te-njome"

Konsumoni kungull të njomë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/05/2024 20:17

Jo vetëm që kungujt jeshilë dhe të verdhë janë të shijshëm, të përballueshëm dhe të gjithanshëm, por ato gjithashtu ofrojnë shumë përfitime ushqyese.

Një porcion kungull i njomë i copëtuar (një filxhan) mendohet të ketë 21 kalori, 1,5 gram proteina, më pak se gjysmë gram yndyrë, 3,9 gram karbohidrate, duke përfshirë 1,24 gram fibra dhe rreth 3,1 gram sheqer (natyror).

Lexo Edhe:

I pasur me antioksidantë për të mbështetur sistemin imunitar

Kungulli i njomë është i pasur me vitamina A dhe C dhe një sërë përbërjesh bimore, duke përfshirë polifenolet dhe karotenoidet, një grup pigmentesh bimore. Të gjithë këta mikronutrientë janë antioksidantë që ndihmojnë trupin të reduktojë inflamacionin dhe të luftojë radikalet e lira.

Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që, kur lejohen të grumbullohen në sasi të mëdha në trup, mund të çojnë në pothuajse çdo sëmundje kronike.

Ato përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme për shëndetin e syve

Kur bëhet fjalë për ruajtjen e syve dhe shikimit të shëndetshëm, kungull i njomë mund të jetë gjithashtu i dobishëm. Dy karotenoidë që gjenden në kungull i njomë, luteina dhe zeaxanthin, janë lidhur me përmirësimin e shëndetit të syve, ashtu si edhe vitamina A.

Ato ndikojnë në kolesterolin dhe presionin e gjakut

Kungulli i njomë është i njohur për mbështetjen e shëndetit të zemrës, falë përmbajtjes së fibrave, kaliumit, magnezit dhe vitaminës K. Në kungull i njomë, do të gjeni pektinë, një lloj fibre e tretshme që lidhet me kolesterolin në traktin gastrointestinal, duke e nxjerrë atë nga trupi. përmes mbeturinave në vend që të absorbohet në gjak.

Marrja e fibrave mund të kontribuojë gjithashtu në nivelet normale të presionit të gjakut, të cilat janë thelbësore për shëndetin optimal të zemrës. Ndërkohë, kaliumi dhe magnezi janë elektrolite që luajnë një rol jetik në një rrahje normale të zemrës. Dhe së fundi, vitamina K është një pjesë integrale e koagulimit të shëndetshëm të gjakut, një aspekt tjetër i rëndësishëm i shëndetit të përgjithshëm të zemrës.

Ato ofrojnë fibra për tretje të shëndetshme dhe mikrobiomën e zorrëve

Fibra e tretshme që gjendet në kungull i njomë është e dobishme për bakteret e shëndetshme të zorrëve.

Përmbajtja e lartë e ujit që gjendet tek kungull i njomë do të ndihmojë në tretjen, do të lehtësojë përthithjen e lëndëve ushqyese dhe do të parandalojë problemet e zakonshme si kapsllëku.