Konsumoni bukë misri, benefitet të pafundme - Gazeta Express
string(42) "konsumoni-buke-misri-benefitet-te-pafundme"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/07/2023 19:17

Konsumoni bukë misri, benefitet të pafundme

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/07/2023 19:17

Misri shërben për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm nivelin e yndyrës.

Ai luan rol në prodhimin e energjisë në trupin e njeriut.

Lexo Edhe:

Misri është një burim i vërtetë proteinash dhe vitaminash.

Në një studim të bërë me meshkuj, të cilët kishin kolesterol të lartë, pas një trajtimi me produkte misri, si dhe me ushqime të ulta në yndyrë, u arrit në rezultate mjaft të kënaqshme.

Burim energjie sepse përmban vitaminën B, të domosdoshme për trupin e njeriut.

Në Shqipëri dhe rajon një përdorim të veçantë ka zënë buka e misrit dhe gjithmonë është rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.