Kjo vitaminë është “çelësi” i humbjes së peshës gjatë motit të ftohtë - Gazeta Express

Kjo vitaminë është “çelësi” i humbjes së peshës gjatë motit të ftohtë

Gazeta Express

27/10/2020 12:57

Vitamina A gjendet në ushqimet më të shëndetshme dhe është e njohur për efektin e saj në shkëlqimin e lëkurës.

Por një studim i bërë nga Shkolla austriake, MediUni në Vienë, thotë se tashmë vitamina A në të vërtetë mund të funksionoj edhe për humbjen në peshë, veçanërisht kur moti bëhet më i ftohtë.

Studimi, i botuar në revistën “Molecular Metabilism” demonstroi se vitamina A apo retinoli arrin të stimuloj procesin e djegies së dhjamit.

Shkencëtarët e studimit, të udhëhequr nga Florian Kiefer nga Dega e Endokrinologjisë dhe Metabolizmit në MenUni në Vienë, vlerësuan nivelet e gjakut të personave, që morën pjesë në eksperiment dhe ajo që vunë re ishte se ekspozimi ndaj të ftohtit stimulonte rishpërndarjen e vitaminës A nga mëlçia drejt indit yndyror duke nxitur djegien e tij.

Disa nga ushqimet, që përmbajnë vitaminë A janë:

Speci i kuq

Spinaqi

Mëlçia e viçit

Patatet e ëmbla

Akullorja

Kungulli

Karrora

Gazeta Express