Kjo është sëmundja që njihet si “vrasësi” i heshtur! Bëni KUJDES me simptomat - Gazeta Express
string(74) "kjo-eshte-semundja-qe-njihet-si-vrasesi-i-heshtur-beni-kujdes-me-simptomat"

Kjo është sëmundja që njihet si “vrasësi” i heshtur! Bëni KUJDES me simptomat

Shneta

Gazeta Express

04/10/2022 7:58

Presioni i lartë i gjakut është përgjegjës për 60% të goditjeve në tru dhe gjysmën e sulmeve në zemër. Nëse e keni, keni dy herë më shumë gjasa të përfundoni në spital sesa për disa sëmundje më të “padëmshme”.

Cindy Jodar, infermiere e vjetër e kardiologjisë në Fondacionin Britanik të Zemrës, tha për Sun on Sunday Health se ka deri në pesë milionë të rritur në Mbretërinë e Bashkuar që kanë presion të lartë të gjakut të padiagnostikuar.

Lexo Edhe:

“Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se kanë një problem derisa është tepër vonë. Presioni i lartë i gjakut rrit ndjeshëm rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru. Mund të çojë edhe në probleme të tjera, si dështimi i veshkave, dështimi i zemrës, problemet e shikimit dhe demenca vaskulare”, ajo.

Çfarë është presioni i lartë i gjakut?

E para është presioni sistolik. Ky është niveli më i lartë që arrin tensioni juaj i gjakut kur zemra juaj rreh, duke detyruar gjakun rreth trupit tuaj. E dyta është presioni diastolik, niveli më i ulët që arrin tensioni juaj i gjakut ndërsa zemra juaj relaksohet ndërmjet rrahjeve. Të dyja maten në milimetra merkur, me vlerën sistolike së pari dhe vlerën diastolike të dytë. NHS thotë se presioni ideal i gjakut është midis 90/60 dhe 120/80.

Simptomat më të zakonshme të pacientëve me presion të lartë të gjakut janë:

të fikët

zhurmë në vesh

paqëndrueshmëri gjatë ecjes

dhimbje

gulçim

një ndjenjë e rrahjeve të shpejta ose të parregullta të zemrës

A MUND TË SHËROHET?

Nëse keni presion të lartë të gjakut, mund të keni nevojë për ilaçe për ta ulur atë. Është shumë e rëndësishme që të shkoni për ekzaminime sistematike.