Kjo është historia e shtëpisë më të vetmuar në botë - Gazeta Express
string(51) "kjo-eshte-historia-e-shtepise-me-te-vetmuar-ne-bote"

Kjo është historia e shtëpisë më të vetmuar në botë

Fun

Gazeta Express

01/03/2024 23:12

Shtëpia më e vetmuar në botë është lyer me ngjyrë të bardhë dhe ndodhet në mes të Eliad – një ishull i vogël i largët në bregun jugor të Islandës.

Ishulli ka një sipërfaqe prej 110 hektarësh dhe është shtëpia e një popullate të madhe të llojeve të ndryshme të shpendëve. Edhe pse shtëpia duket e frikshme, historia e ndërtimit të saj në një ishull kaq të largët nuk është e pazakontë.

Lexo Edhe:

Thuhet se shtëpia është ndërtuar nga një miliarder në rast të një apokalipsi, ose më mirë të një apokalipsi zombie, por kjo nuk është e vërtetë. Shtëpia është ndërtuar në vitet ’50 si vendbanim gjuetie nga shoqata e gjuetisë Eliada, e cila herë pas here vjen në zonë për gjueti. Pavarësisht se janë shtëpia e një klubi privat gjuetie, vizitorët lejohen të vizitojnë shtëpinë.

Për të arritur në shtëpi, ju duhet të merrni me qira një varkë nga një nga ishujt aty pranë. Udhëtimi në këtë ishull karakterizohet nga temperatura të ulëta dhe dallgë që ndonjëherë mund të jenë jashtëzakonisht të frikshme.

Kur të arrini në ishull dhe të shkoni drejt shtëpisë, do të vini re se ajo është e rrethuar me një gardh teli. Edhe pse nuk është e qartë çështja, të krijohet përshtypja se dikush jeton në shtëpi. Duke e parë nga larg, dikush do të mendonte se është i ftohtë dhe i pakëndshëm, por atmosfera në shtëpi është krejtësisht ndryshe: ka një divan modest, një oxhak dhe një dhomë ngrënie të pajisur me një tavolinë të madhe dhe disa karrige.

Shtëpia ka gjithashtu një dhomë gjumi me 10 krevate të rehatshme. Ekziston edhe një kuzhinë e pajisur me një shumëllojshmëri të sendeve ushqimore. Gjithashtu ne shtepi ka nje punishte me vegla dhe nje banjo te bukur e pajisur me lavaman, dush, tualet dhe pasqyre.

Kur bie errësira, mbizotëron vetëm zhurma e valëve të detit.

Për ta bërë vizitën më interesante, ekziston një libër në të cilin vizitorët shkruajnë emrat e tyre dhe datën e vizitës.

Pavarësisht nga natyra e saj e pazakontë dhe shumë histori, shtëpia është një vend emocionues për t’u eksploruar gjatë qëndrimit në Islandë.