Kjo është forma më tinëzare e kancerit, kur keni këto simptoma shkoni të mjeku - Gazeta Express
string(77) "kjo-eshte-forma-me-tinezare-e-kancerit-kur-keni-keto-simptoma-shkoni-te-mjeku"

Kjo është forma më tinëzare e kancerit, kur keni këto simptoma shkoni të mjeku

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

07/06/2022 19:19

Kanceri i fshikëzës së tëmthit zakonisht nuk shkakton simptoma derisa të zhvillohet mjaftueshëm dhe për këtë arsye konsiderohet një kancer i fshehtë. Megjithatë, kanceri biliar ndonjëherë mund të shfaqet me simptoma që shfaqen më herët dhe mund të çojnë në një diagnozë të hershme të shpëtimit.

Nëse kanceri biliar diagnostikohet në një fazë të hershme, trajtimi është më efektiv. Kur kanceri i tëmthit shkakton simptoma, zakonisht ndodh sepse një kanal biliar është i bllokuar.

Simptomat:

Verdhëza

Është zverdhja e lëkurës dhe e syve. Bile normalisht prodhohet nga mëlçia dhe lëshohet në zorrë. Verdhëza shfaqet kur mëlçia nuk është në gjendje të eliminojë biliare, e cila përmban një kimikat të verdhë në të gjelbër të quajtur bilirubinë.

Si rezultat, bilirubina grumbullohet në qarkullimin e gjakut dhe vendoset në pjesë të ndryshme të trupit. Kjo shpesh mund të shihet në lëkurë dhe në pjesën e bardhë të syve.

Verdhëza është simptoma më e zakonshme e kancerit të fshikëzës së tëmthit, por shumica e rasteve të verdhëzës nuk shkaktohen nga kanceri. Ka më shumë gjasa të shkaktohet nga hepatiti (inflamacion i mëlçisë) ose nga gurët në tëmth (gurët në tëmth). Në çdo rast, nëse vëreni verdhëz, shkoni menjëherë te mjeku juaj për analiza!

Kruarje

Bilirubina e tepërt në lëkurë mund të shkaktojë gjithashtu kruajtje . Kanceri biliar më së shpeshti shfaqet me kruajtje të lëkurës, si një simptomë e hershme.

Jashtëqitje me ngjyra të çelura/të yndyrshme

Bilirubina i jep ngjyrë kafe mbetjeve të zorrëve, kështu që nëse ato nuk arrijnë në zorrë (për shkak se janë të bllokuara në kanalin biliar), ngjyra e jashtëqitjes do të jetë shumë më e lehtë. Nëse kanceri biliar bllokon lëshimin e biliare dhe lëngjeve pankreatike në zorrë, personi mund të mos jetë në gjendje të tresë ushqimet yndyrore.

Yndyra që nuk treten nga sistemi tretës gjithashtu mund të çojnë në jashtëqitje shumë të lehta. Ato gjithashtu mund të jenë më të mëdha, të yndyrshme dhe të notojnë në ujin e tualetit.

Urina e errët

Kur nivelet e bilirubinës në gjak rriten shumë, ka shumë të ngjarë që të vini re se urina juaj është më e errët.

Dhimbje stomaku

Në fazat e hershme, kanceri i kanalit biliar zakonisht nuk shkakton dhimbje, por në një fazë më të avancuar mund të shkaktojë dhimbje barku , veçanërisht poshtë brinjëve në anën e djathtë të bustit.

Humbje e oreksit / humbje peshe

Njerëzit me kancer të fshikëzës së tëmthit mund të mos ndihen të uritur dhe mund të humbin peshë (pa mbajtur dietë) papritur.

Ethe

Disa njerëz me kancer të fshikëzës së tëmthit zhvillojnë ethe.

Të vjella

Këto dy nuk janë simptoma të zakonshme të kancerit të fshikëzës së tëmthit, por mund të ndodhin tek njerëzit që zhvillojnë një infeksion si rezultat i obstruksionit të fshikëzës së tëmthit. Këto dy simptoma zakonisht shoqërohen me ethe./abcnews.al