Kinezët vodhën 130,000 franga nga kazinoja e Cyrihut - Gazeta Express
string(51) "kinezet-vodhen-130000-franga-nga-kazinoja-e-cyrihut"

Lajme

Gazeta Express

18/06/2024 21:40

Kinezët vodhën 130,000 franga nga kazinoja e Cyrihut

Lajme

Gazeta Express

18/06/2024 21:40

Në mars, një bandë prej njëmbëdhjetë punëtorësh kinezë nga Italia mashtruan kazinonë e Cyrihut. Ata u kapën vetëm natën e tretë.

Ata arritën të kapnin 130,000 franga zvicerane, duke përdorur teknologjinë e fshehur dhe një truk. NZZ raporton për mashtrimin, i cili përfundimisht u ndal.

Lexo Edhe:

Për ta bërë këtë, ata duhej të luanin lojën Punto Banco. Qëllimi i lojës është t’u afroheni nëntë pikëve sesa kundërshtari juaj me një maksimum prej tri letrash. Në fillim të lojës, letrat përzihen dhe ndahen në dy grumbuj nga një lojtar me një kartë.

Banda kishte udhëtuar nga qyteti italian i Pratos, qendra e tekstilit të Evropës, ku shumë punëtorë kinezë duhet të mundohen në kushte të vështira pune. Ata duket se kanë përsosur një truk që njihet prej vitesh në skenën e lojërave të fatit.

Së pari, dy persona nga grupi ulen në të njëjtën tryezë. Kur njëri prej tyre supozohet të ndajë letrat e përziera në dy grumbuj, tjetri shpërqendron tregtarin. Personi i parë nxjerr për pak kohë grumbullin në mënyrë që kamera e telefonit të tij të filmojë qoshet e kartave.

Më pas dy burrat largohen nga kazinoja dhe kujtojnë urdhrin që ka regjistruar kamera. Kur kthehen, në tavolinë i bashkohet një bashkëpunëtor tjetër. Më pas luan sipas sinjaleve të të parit. Sipas avokatit të njërit prej mashtruesve, grupi mund të ndahet në planifikues dhe lojtarë, transmeton Albinfo.ch.

Kur u përpoqën të kryenin mashtrimin për herë të tretë, mashtruesit u kapën. Për drejtorin e kazinosë, Marcus Jost, është një rast unik. Ai thotë: “Ne ishim në gjendje të zbulonim mashtrimin me ndihmën e mbikëqyrjes video dhe punonjësve vigjilentë dhe me përvojë”.

Lideri i mundshëm 37-vjeçar ndodhet në paraburgim prej më shumë se një muaji. Ai është tani i pari nga njëmbëdhjetë burrat dhe gratë që janë dënuar. Sipas informacioneve të prokurorisë publike, tetë anëtarë të tjerë të bandës janë dënuar me urdhër penalë, por këto ende nuk janë të detyrueshme juridike./20minuten