Kievi nën breshëri sulmesh me dron - Gazeta Express
string(34) "kievi-nen-bresheri-sulmesh-me-dron"

Kievi nën breshëri sulmesh me dron

Lajme

Gazeta Express

29/05/2023 9:58

Ukraina është përballur me një valë tjetër sulmesh me dronë dhe raketa gjatë natës, me shumicën e sulmeve ajrore që synojnë Kievin.

Zyrtarët e qytetit thanë se forcat ukrainase shkatërruan më shumë se 40 “objektiva ajrore” mbi kryeqytet.

Lexo Edhe:

Nuk pati viktima në Kiev, por rënia e mbeturinave të dronit dëmtoi ndërtesa dhe shkaktoi zjarre.

Shpërthime u raportuan gjithashtu në rajonet Lviv, Odesa, Vinnytsya dhe Khmelnytskyy.

Ky ishte sulmi i 15-të ajror i Rusisë në qytet këtë muaj dhe sulmi i dytë brenda natës me radhë me intensitet të ngjashëm.

Në Khmelnytskyy, një sulm në një aeroport ushtarak dëmtoi pesë avionë dhe pistën, thanë autoritetet rajonale.

Oleksandr Scherba, ambasadori i përgjithshëm në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Ukrainës, i tha BBC-së se ditët e fundit kanë qenë shumë të vështira për banorët e Kievit.

Të jetosh në kryeqytet nuk është aspak normale për momentin, tha Scherba, duke shtuar se sulmet me dronë dhe netët pa gjumë ishin bërë “pjesë e rutinës sonë”.

Të dielën, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky vlerësoi forcat e mbrojtjes ajrore të vendit të tij pasi Kievi pësoi sulmin më të madh me dronë që nga fillimi i luftës.

“Ju jeni heronj”, tha Zelensky, pasi komandantët ushtarakë thanë se shumica e të ashtuquajturve dronë kamikaze të lëshuar nga Rusia u rrëzuan.

Rusia ka shtuar sulmet e saj ndaj Kievit në javët e fundit, duke kërkuar të mposht mbrojtjen e kryeqytetit.

Në sulmet e saj të fundit, Rusia – e cila filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt të vitit 2022 – ka përdorur dronë kamikaz, si dhe një sërë raketash lundrimi dhe balistike.

Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të fuqishëm të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se një sulm për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese të presidentit Vladimir Putin mund të fillojë “nesër, pasnesër ose pas një jave”.

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë.