KFOR’i kontrollin e plotë në Veri?, Zëdhënësi i DASH: Duhet të sigurohet sundimi i ligjit dhe kthimi në dialog - Gazeta Express
string(106) "kfori-kontrollin-e-plote-ne-veri-zedhenesi-i-dash-duhet-te-sigurohet-sundimi-i-ligjit-dhe-kthimi-ne-dialog"

KFOR’i kontrollin e plotë në Veri?, Zëdhënësi i DASH: Duhet të sigurohet sundimi i ligjit dhe kthimi në dialog

Gazeta Express

27/09/2023 0:20

Ngjarjet në pjesën veriore të Kosovës kanë qenë temë në konferencën për media të zëdhënësit të Departmentit Amerikan të Shtetit Mattheë Miller. I pyetur nga mediat rreth pozicionit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që KFOR ta marrë kontrollin e plotë në gjithë territorin e pjesës veriore, Miller nuk ka dhënë përgjigje.

Ai ka thënë se në pjesën veriore duhet të sigurohet sundimi i ligjit.

Lexo Edhe:

“ Sa i përket kësaj do të them se është me rëndësi që të gjitha palët menjëherë të punojnë duke u koordinuar me partnerët ndërkombëtarë për ta depërshkallëzuar situatën, për ta siguruar sundimin e ligjit dhe kthimin në dialog” ka thënë Miller.