KFOR: Policia e Kosovës na njoftoi për arrestimin e tre serbëve vetëm një ditë më vonë - Gazeta Express
string(85) "kfor-policia-e-kosoves-na-njoftoi-per-arrestimin-e-tre-serbeve-vetem-nje-dite-me-vone"

KFOR: Policia e Kosovës na njoftoi për arrestimin e tre serbëve vetëm një ditë më vonë

Lajme

Gazeta Express

22/09/2023 9:20

Policia e Kosovës na ka njoftuar për arrestimin e tre serbëve, i cili ka ndodhur më 20 shtator, vetëm një ditë më vonë, thuhet në përgjigjen me shkrim të KFOR-it për mediat serbe në pyetjen se a kanë qenë të informuar për aksionin e përmendur.

Përgjigja e KFOR-it kujton më tej deklaratën e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jans Stoltenberg  gjatë konferencës për media me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, kur tha se “ka nevojë për koordinim dhe konsultim të ngushtë ndërmjet autoriteteve në Kosovë dhe KFOR-it për çdo dislokim që mund të ndikojë tek ne dhe sigurinë në Kosovë”.

Lexo Edhe:

Ai po ashtu ka thënë qartë se “presim konsultime me kohë dhe kuptimplotë për çdo veprim të Forcave të Sigurisë së Kosovës apo Policisë së Kosovës që mund të ndikojë në mjedisin e sigurisë”, shkruan KFOR-i në përgjigjen e tij.

Në fund, misioni thekson se komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Ristuća, mbetet në kontakt të rregullt me ​​Policinë e Kosovës dhe Misionin për Sundimin e Ligjit të udhëhequr nga BE-ja, në përputhje me procedurën për koordinim paraprak që tashmë është rënë dakord.