Këto ushqime pastrojnë trupin - Gazeta Express
string(29) "keto-ushqime-pastrojne-trupin"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/04/2021 0:21

Këto ushqime pastrojnë trupin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/04/2021 0:21

Nëse keni ngrënë shumë kohët e fundit, nuk duhet të zvogëloni numrin e vakteve, por t’i ndani ato në disa pjesë më të vogla dhe të zvogëloni marrjen e ushqimeve të rafinuara të pasura me yndyrë dhe kalori të tepërta.

Sheqeri i bardhë, produktet e miellit të bardhë, kripa dhe yndyrnat jo të shëndetshme janë veçanërisht të dëmshme për trupin tonë, sepse krijojnë mukus në trup, ju bëjnë më të trashë dhe ngarkojnë tretjen tuaj. Zakonisht kërkojmë ushqime të tilla kur jemi shumë të uritur dhe nuk na intereson më se çfarë hamë, transmeton portal arbresh.info

Lexo Edhe:

Për shembull, për mëngjes, merrni pak fruta ose bollgur me fruta të thata, të cilat do të stimulojnë tretjen dhe do të eleminojnë gjërat e dëmshme, dhe përsëri do të jeni të ngopur për një kohë të gjatë, sepse karbohidratet e ngadalta nga qullja dhe frutat do të lirohen ngadalë nga dreka.

Për meze, rekomandohet të konsumoni pak fruta ose lëng frutash ose kos të lehtë, dhe për drekë dhe darkë, mish të ligët ose peshk të gatuar, supë të lehtë, shumë sallatë dhe një shtesë modeste të karbohidrateve.

Nëse pasi ngrënë ndieni shumë lodhje, dhimbje muskulore, keni probleme me dispepsi, alergji, ngërçe, sulme gurësh në tëmth, menstruacione të dhimbshme, zbokth dhe pesha tregoi sa paund shtesë, natyrisht, keni nevojë për detoksifikim.

Ekzistojnë programe të ndryshme detoksifikimi që zgjasin nga një ditë në disa javë. Nëse jeni fillestar, është më mirë të filloni me një detoks të thjeshtë.

Për një pastrim të trupit duhet të bëni:

Sapo ngriheni: një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni

Mëngjesi: një tas me fruta të ndryshme dhe një lugë bollgur

Snack: një frut, portokall, molla, dardhë dhe grejpfrut

Dreka: një tas me perime të fatuara me mish ose peshk, një lugë oriz integral ose patate

Snack – një karotë e papërpunuar ose e gatuar ose panxhar i vogël, selino, brokoli

Darka – ashtu si dreka

Është shumë e rëndësishme që gjatë ditës ti pini shumë ujë dhe çajra bimorë, afërsisht 2 litra në ditë.