Këto ushqime nuk duhet t’i përzieni me ilaçet - Gazeta Express
string(44) "keto-ushqime-nuk-duhet-ti-perzieni-me-ilacet"

Shqiperi

Gazeta Express

03/01/2023 22:51

Këto ushqime nuk duhet t’i përzieni me ilaçet

Shqiperi

Gazeta Express

03/01/2023 22:51

Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme.

Dr Aisling Hillick, ka treguar për “Mirror” se cilat janë këto ushqime.

Lexo Edhe:

Bananet

Bananet duhet t’i shmangni nëse merrni ilaçe për rregullimin e presionit të gjakut. Përzier me këto barna, bananet mund të shkaktojnë nivele të larta të kaliumit.

Limoni jeshil

Nëse jeni duke marrë ilaçe për kollë, atëherë mos hani limona jeshilë dhe portokall, sepse mund të keni efekte anësore si halucinacione apo përgjumje.

Alkooli

Shmangni alkoolin nëse jeni duke marrë ilaçe diabeti ose qetësues. Këto ilaçe shpesh kanë një paralajmërim për të shmangur alkoolin.

Kjo për shkak se alkooli ushtron presion mbi mëlçinë tuaj, duke rritur rrezikun e dëmtimit të saj.