Këto ushqime mund të shkaktojnë probleme në zemër - Gazeta Express
string(49) "keto-ushqime-mund-te-shkaktojne-probleme-ne-zemer"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/04/2024 19:17

Këto ushqime mund të shkaktojnë probleme në zemër

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/04/2024 19:17

Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në botë, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Është një grup sëmundjesh që prekin zemrën dhe enët e gjakut.

Edhe pse shumë faktorë mund të shkaktojnë probleme me zemrën, dieta luan një rol të rëndësishëm.

Lexo Edhe:

Prandaj, mjekët dhe shkencëtarët po zbulojnë disa lloje ushqimesh që kanë efektin më të keq në shëndetin e zemrës.

Ushqimet e përpunuara

Ngrënia e ushqimeve të përpunuara, të cilat janë të pasura me kripë dhe sheqer, mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë kardiovaskular, thotë kardiologu Dr Bimal Chayar. Mishi i përpunuar është ushqimi më i keq për zemrën tonë. Për më tepër, një studim i vitit 2021 gjeti një lidhje midis marrjes më të lartë të ushqimeve të përpunuara dhe sëmundjeve serioze kardiovaskulare.

Ushqime të skuqura

Ngrënia e ushqimeve të skuqura mund të rrisë nivelet e presionit të gjakut, të ulë kolesterolin e “mirë” (HDL) dhe të shkaktojë obezitet, të gjitha këto mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Një studim i publikuar në vitin 2021 zbuloi se ngrënia e ushqimeve të skuqura mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve serioze të zemrës dhe goditjes në tru.

Ushqimet e ëmbla

Konsumimi i rregullt i ushqimeve të ëmbla mund të çojë në rrezik për sëmundje të zemrës me kalimin e kohës. Një studim i vitit 2023 zbuloi se sheqeri i tepërt mund të jetë i dëmshëm për zemrën. Prandaj, duhet të shmangim ushqimet me sheqer dhe pijet me sheqer, të tilla si ëmbëlsirat, ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara, pasi ato mund të kontribuojnë në mbipeshë dhe të dëmtojnë shëndetin e zemrës.

Karbohidratet e rafinuara

Karbohidratet e rafinuara janë ushqime që kanë kaluar nëpër një proces prodhimi që heq pjesën më të madhe të vlerave të tyre ushqyese. Ushqimit që ka kaluar këtë proces i mungojnë fibrat, vitaminat, mineralet dhe polifenolet.

Nutricionistja Dr. Neeti Sharma përfundon:

– Karbohidratet e rafinuara, të gjetura në bukën e bardhë dhe të ngjashme, nuk kanë absolutisht fibra dhe lëndë ushqyese të tjera, duke çuar në shtim në peshë dhe një rrezik në rritje të diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. /Shqip.com