Këto janë "superushqimet" që ju përmirësojnë kujtesën - Gazeta Express
string(51) "keto-jane-superushqimet-qe-ju-permiresojne-kujtesen"

Këto janë “superushqimet” që ju përmirësojnë kujtesën

Shqiperi

Gazeta Express

25/11/2022 11:29

Konsumimi i ushqimeve të duhura mund të ketë një ndikim të jashtëzakonshëm në trupin dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këto 12 ushqime të zgjedhura mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni shëndetin tuaj, ta bëjnë trurin tuaj të punojë më shpejt, të rigjenerojë kockat tuaja dhe të forcojë kujtesën.

Mollët

Lexo Edhe:

Ata jo vetëm që janë të shijshme, por gjithashtu mund të ndihmojnë shëndetin e trurit tuaj.

Avokado

Konsumimi i avokados mund t’ju ​​ndihmojë të rrisni qarkullimin e gjakut në tru.

Boronicat

Boronicat janë të mbushura me antioksidantë dhe mund të mbrojnë trurin tuaj nga plakja.

Çaji i gjelbër

Mund të ju ndihmojë të rrisni kapacitetin e trurit tuaj dhe të përmirësoni kujtesën. Ai gjithashtu rrit funksionin njohës dhe përqendrimin. Pini dy ose tre gota në ditë për rezultate të shkëlqyera.

Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë përmban antioksidantë dhe kafeinë dhe mund të përmirësojë përqendrimin dhe kujtesën tuaj.

Arra

Arrat përmbajnë lëndë ushqyese të panumërta. Ato mund të rrisin rrjedhën e oksigjenit dhe mund të forcojnë enët tuaja të gjakut.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë mund të parandalojë inflamacionin dhe të rrisë kujtesën.

Rozmarina

Konsumimi i rozmarinës do t’ju ndihmojë të rrisni performancën e trurit.

Domatet

Ato përmbajnë likopen, një përbërje që mbron qelizat e trurit nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Panxhari

Mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

Peshqit

Peshku është i mbushur me Omega-3, e cila është thelbësore për shëndetin e trurit.

Drithërat e plota

Ato janë të mbushur me Omega-3 dhe fibra, të cilat mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni shëndetin e trurit.