Këto janë gabimet më të zakonshme që bëjmë kur hamë fruta - Gazeta Express
string(57) "keto-jane-gabimet-me-te-zakonshme-qe-bejme-kur-hame-fruta"

Këto janë gabimet më të zakonshme që bëjmë kur hamë fruta

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/05/2024 19:33

Përfitimet shëndetësore të frutave janë të njohura. Hulumtimet kanë treguar se ngrënia e shtatë porcioneve me fruta dhe perime në ditë zvogëlon rrezikun e vdekjes së hershme nga çdo shkak deri në 42%, ndërsa një studim tjetër ka treguar se ngrënia e njëqind gramë fruta dhe perime në ditë zvogëlon rrezikun e vdekjes me 20%.

Megjithatë, çfarë duhet të kemi parasysh kur bëhet fjalë për të ngrënë fruta?

Lexo Edhe:

Shmangni pirjen e ujit menjëherë pas:

Ndërsa shumica e frutave kanë një përmbajtje të lartë uji dhe konsiderohen të shkëlqyera për detoksifikim, pirja e ujit menjëherë pas mund të prishë procesin e tretjes, duke e ngadalësuar atë dhe ndoshta duke shkaktuar aciditet. Ekspertët shpjegojnë se kur trupi ynë merr shumë ujë, veshkat mund të mos punojnë aq mirë, gjë që mund të shkaktojë nauze dhe dhimbje koke. Është mirë të prisni të paktën një orë pasi të keni ngrënë fruta përpara se të pini ujë.

Shmangni ngrënien e frutave të prera që janë ruajtur për periudha të gjata kohore:

Kur nuk kemi kohë, shpesh i përgatisim ushqimet paraprakisht, duke përfshirë frutat. Megjithatë, lënia e frutave të prera për një kohë të gjatë çon në oksidim, gjë që redukton ndjeshëm përmbajtjen e tyre ushqyese. Përveç kësaj, ata kanë tendencë të humbasin shijen e tyre. Është më mirë të lani dhe konsumoni të gjithë frutat.

Kufizoni lëngjet:

Lëngu i frutave të freskëta është një zgjedhje e shëndetshme, por lëngu humbet shumë lëndë ushqyese në krahasim me frutat e plota. Kjo nuk do të thotë se nuk mund të shijojmë lëngun e frutave të freskët të preferuar, por duhet të ketë një ekuilibër mes konsumimit të frutave të plota dhe lëngjeve në mënyrë që të mos humbasim lëndët ushqyese.