Këto janë efektet mahnitëse që ka rrushi në trup - Gazeta Express
string(48) "keto-jane-efektet-mahnitese-qe-ka-rrushi-ne-trup"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

31/08/2022 19:25

Këto janë efektet mahnitëse që ka rrushi në trup

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

31/08/2022 19:25

Një studim i ri nga Universiteti Western New England ka treguar se ngrënia e rrushit mund të shtojë deri në pesë vjet në jetën tuaj duke parandaluar sëmundjet kronike.

Madje studiuesit thonë se rezultatet e studimit janë befasuese.Rrushi është i pasur me kimikate që rrisin bakteret e zorrëve dhe ulin kolesterolin.

Lexo Edhe:

Ato përmbajnë gjithashtu antioksidantë që zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose kancerit. Konsumimi i rregullt i rrushit mund të luftojë gjithashtu efektet e këqija të ushqimit të padëshiruar, pasi përbërësit e tij ndihmojnë në eliminimin e yndyrave dhe sheqernave në ushqimet e përpunuara.

Eksperimenti

Në një seri eksperimentesh te minjtë, ata u ushqyen me një dietë me yndyrë të lartë të konsumuar zakonisht në vendet perëndimore. Disa minjve iu dha gjithashtu një shtesë ditore me pluhur rrushi, ekuivalente me një pjatë të vogël me fruta.

Rezultatet treguan se brejtësit, dieta e të cilëve plotësohej me rrush, kishin më pak mëlçi të yndyrshme dhe jetonin më gjatë se bashkëmoshatarët e tyre. Ndryshimet e vërejtura në studim ishin ekuivalente me katër deri në pesë vite të tjera në jetën e një personi.

Ekipi hulumtues zbuloi gjithashtu se rrushi përmirëson funksionin e neuroneve dhe mbron nga sëmundja e Alzheimerit. Ata gjithashtu patën efekte pozitive në sjelljen dhe njohjen, gjë që tregoi dëmtim te minjtë që ushqeheshin me një dietë me yndyrë të lartë pa ekstraktin e rrushit.

Rezultatet treguan aftësinë e rrushit për të rregulluar shprehjen e gjeneve, për të parandaluar dëmtimin oksidativ, për të nxitur ndryshime metabolike në acidet yndyrore, për të përmirësuar gjendjen e një mëlçie të yndyrshme dhe për të zgjatur jetën edhe kur dikush ha një dietë me yndyrë të lartë. /abcnews.al/