Këto janë 3 frutat e verës që kanë më pak kalori - Gazeta Express
string(48) "keto-jane-3-frutat-e-veres-qe-kane-me-pak-kalori"

Këto janë 3 frutat e verës që kanë më pak kalori

Shneta

Gazeta Express

31/07/2023 16:40

Edhe pse janë të shëndetshme, duhet të kemi parasysh se shumë fruta përmbajnë edhe sheqer, i cili shton kalori në konsumin ditor të energjisë.

Megjithatë, theksi duhet të jetë në porcionet që konsumojmë në vend që të fokusohemi vetëm te kaloritë.

Lexo Edhe:

Ka fruta që ofrojnë shumë pak kalori. Le të shohim tre prej tyre…

Shalqiri

Shalqiri është 92% ujë. Një filxhan i vogël me shalqi të prerë në kubikë përmban vetëm 37 kalori. Është i pasur me një element antioksidant të vlefshëm të quajtur likopen.

Shalqiri ka këto të mira - BotaPress

Luleshtrydhet

Një filxhan me luleshtrydhe të përgjysmuara përmban 49 kalori. Përveç kësaj, ai siguron tre gram fibra, vitaminë C dhe mangan.

ABA Online

Pjeshkët

Një pjeshkë e mesme përmban rreth 58 kalori. Plus, ajo siguron mbi dy gram fibra për racion, si dhe vitamina A dhe C.

Me plot lëndë ushqyese dhe antioksidantë, pjeshkët janë një element kryesor  i verës

Si përfundim, ndonëse duhet të jemi të vetëdijshëm për kaloritë që konsumojmë, nuk duhet të injorojmë përfitimet e lëndëve ushqyese që frutat ofrojnë në një dietë të ekuilibruar.