Këto ishin fjalët e Klopp pas humbjes në finalen e Championsit - Gazeta Express
string(62) "keto-ishin-fjalet-e-klopp-pas-humbjes-ne-finalen-e-championsit"

Futboll

Gazeta Express

29/05/2022 8:06

Këto ishin fjalët e Klopp pas humbjes në finalen e Championsit

Futboll

Gazeta Express

29/05/2022 8:06

Jürgen Klopp thotë se humbja në finalen e Ligës së Kampionëve nuk duhet të zvogëlojë “sezonin special” të Liverpoolit, por pranoi se skuadra e tij duhet të fajësonte veten për humbjen nga Real Madrid.

Thibaut Courtois bëri një shfaqje të jashtëzakonshme për t’ia mohuar disa herë golin Liverpoolin dhe Mohamed Salah në veçanti, pasi ëndrrat e klubit nga Anfield për një kurorë të shtatë evropiane u zhdukën në Paris. 

Lexo Edhe:

Klopp refuzoi të fajësonte një ndeshje të 63-të të sezonit si shkak, por kundërshtoi dështimin e Liverpool për të mposhtur ish-portierin e Chelseat.

“Ata shënuan një gol dhe ne jo. Është e vështirë për t’u pranuar, por ne duhet ta respektojmë atë. Unë e përgëzoj Madridin dhe e kam uruar personalisht presidentin e tyre jashtë. Kur një portier është lojtari i ndeshjes, diçka nuk është e qartë për skuadrën tjetër. Ne patëm tre raste vërtet të mëdha kur Courtois bëri pritje të jashtëzakonshme. Do të kisha dashur më shumë prej tyre. Në të tretën mund të kishim bërë më mirë. Madridi pati një goditje në portë dhe shënoi. Ne kishim nëntë dhe nuk mundëm të shënonim. Ky është ndryshimi. Ne patëm 24 goditje dhe mbaj mend që Courtois bëri tre pritje të klasit botëror. Me cilësinë tonë ne mund të shkaktojmë më shumë probleme”, deklaroi Klopp.

Liverpooli i jep fund një sezoni që mbartte shpresat e katërfishit me FA Cup dhe Carabao Cup. Por pavarësisht humbjes së çmimeve më të mëdha, menaxheri i tyre këmbënguli se ishte krenar për fushatën.

“E ndjej krenarinë tashmë. Ua thashë djemve këtë në dhomën e zhveshjes, por ishte e qartë se isha i vetmi që e ndjeja këtë. Djemtë do të kenë nevojë për më shumë kohë. Ata luajtën një sezon të jashtëzakonshëm. Dy kompeticionet që nuk i fituam ishin me diferencën më të vogël të mundshme – një pikë nga City në Premier League dhe një gol kundër Real Madridit në Champions League. Kjo nuk thotë asgjë për ne”, ishin fjalët e Jurgen Klopp.

/Gazeta Express/