Këta persona nuk është mirë të konsumojnë kafe - Gazeta Express
string(46) "keta-persona-nuk-eshte-mire-te-konsumojne-kafe"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/04/2022 1:14

Këta persona nuk është mirë të konsumojnë kafe

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/04/2022 1:14

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet inflamatore të zorrëve

“Kafeina mund të përshpejtojë tretjen dhe gjithashtu të rrisë shanset për diarre, e cila është një nga simptomat kryesore të sëmundjes inflamatore të zorrëve”, shpjegon dietologia Angel Planels, duke shtuar se është e mençur të shmangni kafenë nëse vuani nga IBS.

Lexo Edhe:

Nëse keni glaukoma

“Presioni intraokular mund të rritet te personat me glaukoma dhe kur konsumojnë kafe, nëse duhet besuar hulumtimi. Prandaj, ekspertët këshillojnë reduktimin e marrjes së kafeinës dhe madje edhe shmangien e saj, por mendoj se nevojiten kërkime të mëtejshme”.

Nëse keni një fshikëz tepër aktive

“Të gjithë e dimë se është mirë të mos pini një filxhan kafe të madhe para një udhëtimi të gjatë, veçanërisht nëse nuk keni akses në tualet. “Marrja e kafeinës vetëm mund të përshpejtojë punën e fshikëzës, kështu që do t’ju ​​duhet të urinoni më shpesh”, shpjegon dietologia Sue Heikinen. Nëse nuk pini shpesh kafe, mund të jeni shumë më të ndjeshëm ndaj kafeinës.

Personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës

Për shkak se kafeina në kafe mund të shkaktojë një rritje të menjëhershme të presionit të gjakut dhe të përshpejtojë rrahjet e zemrës, është e rëndësishme që kushdo që ka një histori të problemeve të zemrës të jetë i kujdesshëm dhe të flasë me një mjek për sa kafe mund të pijë, shpjegoi Kelly McGrain. , dietologe.

Gratë shtatzëna

Shoqata Amerikane e Gjinekologjisë këshillon gratë shtatzëna të mos pinë më shumë se 2 filxhanë kafe në ditë për të reduktuar rrezikun e abortit dhe lindjes së parakohshme. Megjithatë, një studim i publikuar vitin e kaluar thotë se nuk ka sasi të sigurt kafeje për gratë shtatzëna dhe se çdo grua shtatzënë duhet të flasë me gjinekologun e saj se sa kafe mund të pijë.

Nënat gjidhënëse

“Për shkak se kafeina është një stimulues dhe diuretik, është e mundur që një nënë që ushqen me gji të dehidrohet, ndaj ekspertët këshillojnë që kafeina të shmanget në këtë fazë si dhe gjatë shtatzënisë”, shtoi Planels.

Njerëzit me çrregullime të gjumit

“Është e qartë se pas një nate pa gjumë, fillimisht do të kapni një filxhan kafe, por ky zakon mund të çojë në një cikël vicioz të pagjumësisë dhe lodhjes së përditshme. Edhe nëse mendoni se kafeja e pasdites nuk ju prish gjumin, në fakt mund ta bëjë këtë. “Këshilla është të pini kafen e fundit 6 orë para gjumit”, tha Heikinen.

Njerëzit që vuajnë nga ankthi ose sulmet e panikut

“Kafeina është një stimulues që mund të përkeqësojë ankthin, dhe nëse vuani shpesh prej tij, mendoni të reduktoni marrjen e kafeinës”, paralajmëroi McGrain.

Nëse keni shpesh diarre

Disa njerëz pinë kafe pasi zgjohen për të punuar zorrët e tyre, por ky efekt nuk është i dëshirueshëm tek njerëzit që shpesh kanë diarre. “Ndoshta zgjidhja më e mirë do të ishte kafeja pa kafeinë, edhe pse çdo lëng do të stimulonte tretjen”.

Personat që kanë epilepsi

“Edhe pse ky është një studim i vogël, një studim i kohëve të fundit zbuloi se konsumimi i kafesë shoqërohej me konvulsione më të shpeshta, por sigurisht që nevojiten më shumë studime”, tha Planels. Nëse keni epilepsi, bisedoni me një neurolog se sa kafe duhet të pini.