Këshilla për t’ju ndihmuar si të përballoni simptomat e gripit - Gazeta Express
string(61) "keshilla-per-tju-ndihmuar-si-te-perballoni-simptomat-e-gripit"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

28/12/2022 21:48

Këshilla për t’ju ndihmuar si të përballoni simptomat e gripit

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

28/12/2022 21:48

Rastet e COVID-19, RSV dhe gripit pritet të rriten, duke e bërë më të vështirë përcaktimin e virusit të frymëmarrjes që mund të keni.

Ndërsa titujt në vitet e fundit janë fokusuar kryesisht në COVID-19, gripi mbetet sëmundja infektive më e zakonshme. Rreth 20 deri në 40 milionë njerëz në SHBA do të sëmuren nga gripi çdo vit.

Lexo Edhe:

Nëse keni grip mund të përjetoni simptoma të tilla si:

Ethe/të dridhura

Kollë

Dhimbje të fytit

Rrjedhje ose e zënë hundë

Dhimbje muskujsh ose trupi

Dhimbje koke

Lodhja

Të vjella/diarre

Dhe nëse jeni duke pyetur veten se si të bëni dallimin midis gripit dhe COVID-19, të cilat kanë simptoma të ngjashme, mënyra e vetme për ta ditur me siguri është të bëni testin.

Por çfarë të bëni nëse keni grip dhe si të lehtësoni simptomat dhe të keni një shërim të shpejtë.

Pushoni shumë

Marrja e lehtë dhe pushimi ndihmon trupin tuaj të rikuperohet. Pra, nëse keni grip, qëndroni në shtëpi dhe riprogramoni çdo aktivitet social. Trupi juaj lëshon citokina, proteina që e ndihmojnë atë të luftojë infeksionin, gjatë gjumit. Dhe duke pushuar, trupi juaj mund t’i kushtojë më shumë energji rikuperimit dhe luftimit të gripit.

Qëndroni të hidratuar

Simptomat e gripit si ethe, të vjella dhe diarre mund të shkaktojnë dehidrim. Pra, pini shumë lëngje si ujë, çaj dhe pije elektrolitike për të qëndruar të hidratuar.

Shenjat e hershme të dehidrimit përfshijnë lodhje, etje të shtuar, ndjenjë të dobët dhe mos urinim në sasinë tuaj normale. Dhe nëse dehidratoheni, kjo mund t’i përkeqësojë simptomat tuaja të gripit.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të përdorni një lagështues, i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e kollitjes dhe kongjestionit të hundës. Një arsye tjetër pse është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar? Ndihmon në mbajtjen e lagësht të membranave në hundë, sytë dhe gojën tuaj, gjë që mund të parandalojë që bakteret të hyjnë në trupin tuaj.

Nevojat tuaja për hidratim janë në fakt shumë më të larta gjatë një sëmundjeje sesa gjatë periudhave normale. Sa lëngje duhet të pini? Të mjaftueshme për të mbajtur urinën tuaj të verdhë të zbehtë ose pothuajse të pastër.

Përdorni terapi termike

Termoterapia është aplikimi i nxehtësisë në një pjesë të trupit për të ndryshuar temperaturën e lëkurës dhe indeve të buta bazë dhe në këtë mënyrë për të përmirësuar simptomat e kushteve të caktuara.

Nëse keni dhimbje muskujsh ose trupi, aplikimi i shisheve me ujë të nxehtë mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve. Dhimbjet e muskujve priren të ndodhin kur trupi juaj përdor kimikate të caktuara për të luftuar një infeksion.

Kur të shkoni te mjeku

Gripi mund të jetë serioz, me rreth 20,000 deri në 50,000 njerëz që vdesin prej tij çdo vit në SHBA. Nëse përjetoni ndonjë nga simptomat e mëposhtme, konsultohuni menjëherë me mjekun tuaj:

Temperatura mbi 39.44 gradë Celsius

Vështirësi në frymëmarrje

Dhimbje ose presion në gjoks ose stomak

Marramendje e vazhdueshme

Konfuzion

Dhimbje të forta të muskujve ose dobësi

Krizat epileptike

Lëkura blu, buzët dhe thonjtë

Ndërsa gripi zakonisht mund të trajtohet në shtëpi, është e rëndësishme të monitoroni simptomat tuaja dhe të shmangni kontaktin me të tjerët. Ju mund të jeni ngjitës për një ditë para fillimit të simptomave dhe deri në një javë pas.

Nëse keni pyetje ose shqetësime, mos hezitoni të flisni me një mjek. Dhe për të parandaluar përhapjen e gripit në të ardhmen, merrni parasysh marrjen e vaksinës kundër gripit çdo vit dhe lani duart rregullisht, natyrisht. Dhe mbani mend, se kujdesi i duhur ju ndihmon dhe mbron ata që ju rrethojnë./abcnews.al