Këshilla për më pak stres dhe presion më të ulët të gjakut - Gazeta Express
string(58) "keshilla-per-me-pak-stres-dhe-presion-me-te-ulet-te-gjakut"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

02/05/2024 19:29

Këshilla për më pak stres dhe presion më të ulët të gjakut

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

02/05/2024 19:29

Me presionin e lartë të gjakut, është e pashmangshme të kujdeseni për një mënyrë jetese të shëndetshme, para së gjithash – me më pak burime stresi dhe një dietë të favorshme. Ka disa mënyra për të ulur thjesht dhe shpejt presionin.

Këshilla bazë, megjithatë, është që të mos e fshihni kurrë presionin nga mjekët sepse mund të pengojë dhe/ose vonojë trajtimin e nevojshëm dhe të çojë në probleme më serioze shëndetësore.

Lexo Edhe:

Për më tepër, sipas Harvard Health Publishing, një nga metodat më të njohura për reduktimin e stresit është frymëmarrja e thellë. Thithja dhe nxjerrja e rregullt e ngadaltë e thellë për rreth 15 minuta në ditë është e mjaftueshme për të ulur presionin e gjakut.

Lëngu i panxharit është gjithashtu i dobishëm. Ai përmban nitrat që zgjeron enët e gjakut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut. Marrja ditore e dietës duhet të jetë 250 mililitra lëng panxhari, sipas ekspertëve.

Bananet, nga ana tjetër, janë të pasura me kalium, i cili është një elektrolit dhe luan një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për rrjedhjen e gjakut dhe rrahjet e zemrës.

Kur ndjeni presion të lartë të gjakut, këshilla tjetër është – pini një gotë ujë. Sipas mjekëve, në përgjithësi rekomandohen të paktën 10 gota ujë në ditë.

Një ecje e shpejtë mund të ndihmojë edhe në uljen e presionit të gjakut, por për ta arritur këtë, duhet të ecni për të paktën 15 minuta. Përndryshe, të paktën 30 minuta aktivitet fizik, pesë ditë në javë, mund të ulin presionin e përgjithshëm të gjakut. E gjithë kjo plotësohet nga pushimi dhe një sy gjumë pasdite, të cilat ngadalësojnë ritmin e zemrës, gjë që mund të jetë veçanërisht e dobishme, për shembull, para kontrollit të presionit të gjakut nga mjeku.