Këshilla numër një për humbje peshe, sipas dietologëve: Mjafton ky ushqim! - Gazeta Express
string(71) "keshilla-numer-nje-per-humbje-peshe-sipas-dietologeve-mjafton-ky-ushqim"

Këshilla numër një për humbje peshe, sipas dietologëve: Mjafton ky ushqim!

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/05/2024 19:27

Dietologet pohojnë se shtimi i marrjes nga ky lloj ushqimi kryesor mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Nuk ka nevojë për dieta ultra-kufizuese, shprehen ata. Thjesht: Shtoni proteinat!

Mënyra të thjeshta për të shtuar proteina në dietën tuaj

Lexo Edhe:

1. Mishi

Mënyra më e lehtë për të rritur proteinat është përmes konsumimit të mishit. Harvard Health shpjegon se mishrat si mishi i pulës, gjelit të detit, derrit dhe viçit janë të pasura me proteina, hekur dhe zink. Sidoqoftë, nëse preferoni, mishi si toni, salmoni dhe skumbri janë gjithashtu opsione të shkëlqyera.

2. Qumështi

Krahas mishit, përpiquni të shtoni qumësht në dietën tuaj”, thotë Harvard Health. Produktet e qumështit si djathi dhe kosi mund të ndihmojnë në përmbushjen e qëllimeve tuaja të proteinave. Nje pjate kos me manaferra jo vetëm ndihmon ne arritjen e qellimit të proteinave, por është gjithashtu tepër e shijshme, veçanërisht për ata që kanë një dhëmb të ëmbël.

3. Arra dhe fara

Një tjetër opsion miqësor për veganët janë arrat dhe farat. Arrat si bajamet, lajthitë, arrat dhe kikirikët janë burime të shkëlqyera të proteinave. Për proteina shtesë, merrni parasysh përfshirjen e farave chia, farat e kungujve dhe farat e lulediellit në dietën tuaj. Por kini parasysh konsumin tuaj të arrave! Harvard Health shkruan se arrat janë të larta në kalori dhe yndyrë. Pra, sigurohuni që të ndani vaktet tuaja në përputhje me rrethanat.