Keni probleme me mëlçinë, ndaloni konsumin e këtyre pijeve - Gazeta Express
string(57) "keni-probleme-me-melcine-ndaloni-konsumin-e-ketyre-pijeve"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

11/07/2023 19:18

Keni probleme me mëlçinë, ndaloni konsumin e këtyre pijeve

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

11/07/2023 19:18

Mëlçia filtron toksinat nga trupi, ndaj është e rëndësishme ta mbajmë të shëndetshme këtë organ të rëndësishëm, të cilin shpesh e ekspozojmë ndaj presionit edhe pa vetëdije.

Kur bëhet fjalë për dëmtimin e mëlçisë, në fakt gjëja e parë që na vjen ndërmend është alkooli.

Lexo Edhe:

Megjithatë, hulumtimet e reja kanë treguar se një kategori krejtësisht e ndryshme pijesh mund të dëmtojë edhe më shumë organin tonë të filtrit. Disa studiues kryen një studim për këtë. Personat pjesëmarrës raportuan se sa shpesh pinin pije me sheqer ose pije të gazuara.

Studiuesit vlerësuan incidencën e sëmundjes së mëlçisë yndyrore joalkoolike, një gjendje në të cilën yndyra e tepërt ruhet në mëlçi.Kjo sëmundje gjithashtu nuk duhet të çojë në komplikime të rënda shëndetësore, por mund të shkaktojë zmadhim të mëlçisë dhe për pasojë dhimbje.

Sipas Framingham Heart Study, sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike mund të parandalohet duke eliminuar pijet me sheqer. Kjo për shkak se, sipas studiuesve, përdoruesit e shpeshtë të pijeve me sheqer (të cilët raportuan se pinin më shumë se një herë në ditë deri në më shumë se një herë në javë) kishin dy herë e gjysmë më shumë gjasa të zhvillonin sëmundje të mëlçisë sesa ata që nuk pinin.