Keni probleme me gjumin? Truku që do t’ju ndihmojë të flini në pak sekonda - Gazeta Express
string(72) "keni-probleme-me-gjumin-truku-qe-do-tju-ndihmoje-te-flini-ne-pak-sekonda"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/03/2022 23:11

Keni probleme me gjumin? Truku që do t’ju ndihmojë të flini në pak sekonda

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/03/2022 23:11

Është e rëndësishme që të flini mjaftueshëm. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që flenë 5 deri në 6 orë në ditë janë 19 përqind më pak produktivë se ata që flenë 7 deri në 8 orë.

Ndjekja e procedurës së mëposhtme me siguri do t’ju bëjë të bini në gjumë në pak sekonda.

Lexo Edhe:

Relaksoni fytyrën

Mbyllni sytë dhe merrni frymë ngadalë dhe thellë. Me çdo frymë nxjerrje relaksoni muskujt gjithnjë e më shumë – nga nofulla dhe faqet, te goja dhe gjuha.

Relaksoni shpatullat

Largoni intensitetin e ditës nga trupi duke relaksuar qafën dhe shpatullat. Bëni disa ushtrime të thjeshta që do t’ju qetësojnë. Merrni frymë dhe relaksoni gjoksin dhe më pas vazhdoni me këmbët.

“Zbrazni” mendjen

Është e rëndësishme të mos mendoni për asgjë ose, nëse kjo është shumë e vështirë, thjesht përqendrohemi në një imazh relaksues. /abcnews.al