Keni ngrënë peshk dhe ju ka ngecur një kockë në fyt? Këtu janë katër mënyra për të ndihmuar veten! - Gazeta Express
string(96) "keni-ngrene-peshk-dhe-ju-ka-ngecur-nje-kocke-ne-fyt-ketu-jane-kater-menyra-per-te-ndihmuar-veten"

Keni ngrënë peshk dhe ju ka ngecur një kockë në fyt? Këtu janë katër mënyra për të ndihmuar veten!

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

18/12/2023 20:08

Nëse keni një objekt të mprehtë të mbërthyer në fyt, si për shembull një kockë peshku, mund të veproni në katër mënyrat e mëposhtme:

– Merrni copa buke të thata dhe gëlltitni duke e shtyrë kockën drejt stomakut;

Lexo Edhe:

– Nëse keni lëng limoni, pini më ngadalë, do të zbutë kockën;

– Nëse nuk keni lëng limoni, të njëjtin efekt mund ta arrini me një vezë të papërpunuar të thyer mirë;

– Në rast se asnjë nga metodat e mësipërme nuk ju ndihmon, vendosni dorën brenda fytit për të shkaktuar të vjella dhe për të dalë kocka.