Keni diabet? Zbuloni çfarë duhet të keni parasysh në tryezën e Krishtlindjes - Gazeta Express
string(75) "keni-diabet-zbuloni-cfare-duhet-te-keni-parasysh-ne-tryezen-e-krishtlindjes"

Shqiperi

Gazeta Express

25/12/2022 14:26

Keni diabet? Zbuloni çfarë duhet të keni parasysh në tryezën e Krishtlindjes

Shqiperi

Gazeta Express

25/12/2022 14:26

Shqetësimi kryesor i pacientëve gjatë pushimeve duhet të jetë ruajtja e peshës së tyre. Kjo nuk arrihet duke zgjedhur ushqime për diabetikët, pasi këto mund të kenë një vlerë kalorike po aq të lartë sa pjesa tjetër, por kryesisht duke kontrolluar sasitë.

Rregulli i parë për ata që vuajnë nga diabeti i tipit 1 ose 2, nga paradiabeti, është se marrja e kalorive mund të kompensohet me stërvitje. Pushimet janë një mundësi ideale për ushtrime shtesë, pasi ka shumë kohë të lirë.

Lexo Edhe:

Vetëm 15 minuta vrap shtesë ose një shëtitje e gjatë në ditë ndihmojnë ndjeshëm në kontrollin e sheqerit, por edhe nëse ka një rritje të vogël të vlerës së tij për një ose dy ditë, nuk ka arsye për t’u shqetësuar. Në këtë mënyrë pacienti merr pjesë në zakone dhe nuk ndihet i shkëputur nga pjesa tjetër e familjes, pa vënë në rrezik shëndetin e tij.

Pra, për të reduktuar kaloritë e marra, ndiqni sa më poshtë:

  • Zëvendësoni ushqimet e yndyrshme me versione më të lehta, p.sh. zgjidhni kosin pa yndyrë në vend të një salce që përmban majonezë.
  • Hiqni pjesët yndyrore të mishit, si lëkura e gjelit të detit ose derrit.
  • Ndryshoni mënyrën se si gatuani ushqime tradicionale. Për shembull, mos e mbushni gjelin me gështenja, oriz, rrush të thatë dhe arra pishe. Është po aq e shijshme nëse piqet në skarë apo piqet vetëm me erëza.
  • Shmangni ushqimet para vaktit. Janë joshëse dhe e ngarkojnë trupin me kalori, por nëse vendosni t’i shërbeni, bëjeni në kohën e duhur në vend që të qëndrojnë në çdo tavolinë për orë të tëra duke ju tunduar.
  • Pastroni tryezën menjëherë pas ngrënies. Ngrënia e ushqimit pas vaktit bëhet në mënyrë të pandërgjegjshme dhe shton peshë.
  • Vendosni sasinë e duhur të ushqimit të zgjedhur me kujdes në pjatën tuaj dhe mos e rimbushni. Mos harroni se gjysma e pjatës duhet të përbëhet nga sallatë.
  • Mos i provoni të gjitha ëmbëlsirat në dispozicion. Zëvendësojini ato me fruta ose ndajeni porcionin me dikë tjetër nëse vendosni t’i dorëzoheni tundimit.
  • Konsumimi i moderuar i alkoolit. Mos harroni se pirja e sasive të mëdha të alkoolit mund të çojë në hipoglicemi të rrezikshme.

Nëse kohët e fundit jeni diagnostikuar me diabet, është mirë që të kontrolloni shpesh glukozën në gjak për të zbuluar se sa duhet të hani dhe cilat lloje ushqimesh ndikojnë në nivelet e glukozës në gjak.